Jack Wyrad

Stát naučí zdarma seniory řídit: Mnozí jsou za volantem hrozbou, specializovaný kurz jim má pomoci

23. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Češi stárnou a nové krve není tolik, jako dřív. Odráží se to i na silnicích, které čím dál více začínají plnit řidiči starší 65 let. Stejně tak automobilky chrlí samé novinky a nové technologie, se kterými si starší řidiči těžko rozumí, složitější pro ně bývá také se zorientovat v hustější dopravě, než tomu bývalo před čtyřiceti lety.

Je třeba si ale uvědomit, že každý senior je jiný, neplatí tedy úsloví, že každý starší řidič se rovná automaticky hrozbou na silnici, ba naopak, většinou starší řidiči bývají na silnicích více zodpovědnější, problémy ale nastávají v době, kdy se stane nějaká nehoda. Avšak dle statistik stále největší procento dopravních nehod zastávají mladí řidiči s čerstvým řidičským oprávněním.

Projekt Jedu s dobou, který organizuje Asociace center bezpečné jízdy s podporou Policie ČR, Radou seniorů ČR a Autoklubu, má starším řidičům pomoci se se vším vyrovnat a naučit. Zdarma pro ně vytvořila lekce s instruktory na polygonech po celé České republice. Vše je tedy zdarma pro seniory, kteří by rádi zdokonalili své dovednosti za volantem. Projdou si jak teorii, tak praxi. Každý kurz trvá 6 hodin.

V teoretické části se senioři seznámí s aktuální legislativou a se zajímavostmi z dopravy a také si osvojí defenzivní jízdu autem. Praktická část bude zajímavější a také náročnější. Zde si senioři budou zkoušet, jak se chovat v krizových situacích, jako jsou například smyky, manévrování za různých okolností, správné brzdění za nepříznivých podmínek anebo i zdravovědu. Samotné polygony jsou vybaveny různými kluzkými fóliemi, smykovými deskami a taky části určenou pro aquaplaning.

Řidiče se nemusí ničeho bát, na kurzech je čekají přátelští a milí instruktoři, kteří rádi vše vysvětlí a ukážou. Primárním poselstvím těchto kurzů je, aby člověk nabyl důvěry a jistoty za volantem. Nikdo se na vás nebude zlobit, když vám to zrovna nepůjde a hlavně nemusíte se bát, že by vám snad byl odebrán řidičský průkaz a nebo byste byli posláni na zdravotní prohlídku. Kurzy nemají nikoho odsuzovat, jsou tu hlavně pro vás. Doporučuje se, aby každý z účastníků přijel na kurz svým automobilem, se kterým je zvyklý jezdit. Přeci jen své auto plně ovládáte a znáte, to vám může následující cvičení na polygonu velmi usnadnit.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz