img_4953

Střet zájmů – Piráti vs. vraky na silnicích

28. 5. 2015 • Blogy, Novinky, Ostatní, Zajímavosti

Jelikož se trochu pohybuji v okolí servisů, nemohl jsem si nechat ujít jednu velmi zajímavou a dle mého názoru docela důležitou věc. Pořád slyšíme, jak někde nějaký ”pirát” v úplně nové Octavii či pět let starém BMW jede po dálnici D1 neuvěřitelnou rychlostí 200 km/h. Přijde mi však, že čím dál tím častěji na silnicích vídám strašné vraky, které jsou mnohem nebezpečnější, než nějaké překročení maximální povolené rychlosti.

Například nedávno jsem se setkal s dodávkou nejmenované značky, která byla totálně na… a nechápu, jak s ní vůbec někdo může jezdit. Auto prakticky nebrzdilo, to se dá prominout, protože už vlastně ani skoro nezrychlovalo. Bylo celé olezlé rzí, na každém druhém místě se objevovaly ostré hrany a v rámu to byla vyhnilá díra vedle díry. Tomuto vozu naštěstí končila technická (doufám, že mu ji nikdo za flašku rumu nebo krabičku cigaret nedá), ale znám i případy, kdy vozy v podobném stavu mají papírově ještě ”pěkné” dva roky před sebou.

V hodně případech se jedná o mladé kluky, kteří si bohužel nemají šanci našetřit na vůz ve slušném stavu pro silniční provoz a končí u rezavých a prohnilých Favoritů či Felicií. To by ještě nebyl problém,  ale místo toho, aby auta za pár drobných opravili, raději nakoupí laďáky a velmi ”užitečné” aerodynamické prvky typu lepené nárazníky, prahy a obrovská křídla. Chápu, že někdo prostě na více vyhovující auto nemá finanční prostředky, ale v tom případě by se měl zamyslet, zda si sám sobě a hlavně ostatním účastníkům provozu a chodcům neškodí.

Takže dívali byste se raději na svoje dítě, jak jde rozesmáté přes přechod pro chodce s domněním, že ta dvoutunová orezlá obluda brzdí, nebo byste raději seděli v autě a nechali se na široké a rovné dálnici předjet novým autem, které jede o 50 km/h rychleji, ale za to je technicky naprosto v pořádku? No, já bych měl asi jasno…

Potom tedy nechápu, proč se všude doslýcháme, že na dálnici, podotýkám na suché vozovce, jede Paní Alžběta Octavií III rychlostí 206 km/h a hned hodinu po ní Pan František s pět let starým Passatem uhání brutální rychlostí 168 km/h (pravdivá zpráva). Přičemž ani jeden nikoho neohrozili a vlastně ani neomezili. Nebylo by tedy vhodnější, přestat se zajímat o věci, které z 95% nikomu neublíží a začít se věnovat opravdu nebezpečným záležitostem, které v dnešní době číhají za každým pátým rohem a neuhlídá je ani nová ”přísnější” kontrola STK? A pro rýpaly, rychlost nezabíjí, naopak zvyšuje pozornost a koncentraci řidiče. Stačí se podívat do Německa. A ano, vím, že D1 není v ideálním stavu, ale rychle se na ní dá jet naprosto bezpečně, pokud u toho člověk přemýšlí a právě to je pointa. Je to o lidech – o tom jestli se zajímají o technický stav svého vozidla a zda-li přemýšlí u řízení.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz