benzin

Syntetická nafta, která může zpomalit rozvoj elektromobilů, je už v Česku. Její cena je však vysoká

24. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

O syntetických palivech se mluví jako o palivech budoucnosti, která umožní provozování vozidel se spalovacími motory ještě po mnoho dalších let, díky jejich téměř nulovým emisím. Nově je možné je vyzkoušet i v České republice s běžným naftovým autem.

Inovativní syntetickou alternativu k motorové naftě lze natankovat v Červeném kříži poblíž Jihlavy. Otevřela se zde nová čerpací stanice, která je první svého druhu v České republice a nabízí možnost vyzkoušet bezemisní palivo „HVO“ přímo ve vašem motoru. Toto palivo, syntetická alternativa k motorové naftě, je dostupné pro všechny, dokonce i pro vozy se staršími dieselovými motory.

Odkud pochází syntetické palivo?

Toto palivo je vyráběno výhradně z obnovitelných zdrojů a zkratka „HVO“ znamená hydrogenovaný rostlinný olej. Při výrobě, kde se biologické zbytky a odpady přeměňují na uhlovodíky reakcí s vodíkem, vzniká až o 90 % méně emisí. Jeho spalování je také výrazně čistší než u běžné fosilní nafty. Navzdory tomu má téměř stejné vlastnosti jako fosilní nafta, takže ho mohou používat jak moderní, tak starší dieselové automobily bez nutnosti úprav.

Syntetické palivo se téměř nikde jinde na světě nevyrábí, kromě Finska. Nově byla postavena obrovská továrna na syntetická paliva v Chile s podporou automobilky Porsche, ale zatím není v plném provozu. Syntetická nafta je celosvětově málo dostupná a její výroba je drahá kvůli nedostatku surovin, jako jsou rostlinné oleje a živočišné tuky, což zvyšuje její cenu.

Mají tato „paliva budoucnosti“ nějaký potenciál?

Na čerpací stanici stojí asi o 10 Kč více než běžná nafta a její cena se pravděpodobně v dohledné době nezmění. Běžní řidiči budou kvůli ceně raději vybírat klasickou, levnější variantu, která je však méně šetrná k životnímu prostředí. Syntetickou naftu budou pravděpodobně využívat hlavně dopravci, kteří kladou důraz na udržitelnost.

Syntetická paliva se tak možná stanou jen zajímavým výdobytkem moderní doby, který budou pravidelně využívat jen nadšenci do spalovacích motorů. Většina světa bude pro dopravu používat plně elektrická vozidla, jako je například Volkswagen ID.7, který nabízí špičkovou výbavu a dojezd téměř 700 kilometrů na jedno nabití, a jehož náklady na kilometr budou oproti spalovacím motorům nejméně desetkrát nižší.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz