bad-driver

Takto se na silnicích nechovejte. Mohlo by se vám to draze vymstít

9. 5. 2019 • Novinky

Vyfotit si selfíčko, postnout storýčko na Instagram, nebo přidat své aktuální pocity na Facebook je pro mnohé tou nejskvělejší věcí z celého dne. Za volant ale nic z toho nepatří, tak si to uvědomme! Situace na silnicích se změnila. Zatímco v ne tak dávných dobách se řidič mohl spolehnout akorát sám na sebe, dnes je tomu docela jinak. Již v osmdesátých letech přišly bezpečnostní asistenty. Nejdříve ABS, pak i kontrola trakce, později ESP a v dnešní době většina řidičů ani neví, že v autě něco podobného má.

Technologie šla totiž ještě mnohem dál. Dospěla k adaptivním tempomatům, k aktivním asistentům držení v pruzích, a dokonce i k samotnému autopilotu, díky kterému už nemusíte dělat vůbec nic. Auta sama jezdí, sama parkují a dokonce (v případě BMW) umí i vycouvat úplně stejně, jako jste s nimi do inkriminovaného místa přijeli. A co musíte umět vy? Správně. Mačkat tlačítka.

Ano, pokrok je skvělou věcí a životy v autech nám neskutečně ulehčuje. Jenomže je to vůbec dobře? Ulehčuje nám je totiž natolik, až většina z nás zapomíná na rizika, jakým se na silnicích vystavujeme. A nejde přitom jen o to, mít sjednanou dobrou pojistku. Na silnici můžete třeba i umřít. Vzpomněli jste si na to dnes ráno, když jste startovali auto? Na silnici je potřeba mít respekt z okolí, ale být zároveň ohleduplný a patřičně pozorný, protože pouze díky tomu lze předejít možným problémům. Pojďme si proto nyní vyjmenovat pětici příkladů, jak se rozhodně nechovat za volantem.

Nebuďte arogantní

Doba, kdy za volantem sedávali pouze řidiči, je již desítky let nenávratně pryč. Takoví řidiči se navzájem respektovali. Měli úctu k umění toho druhého a chápali, že ne vždy se vše musí povést tak, jak by mělo. Ovšem dnes? Stačí být pasážérem, který skoro nic nedělá. A pak už k pohrdání okolí stačí jen málo. Třeba nebýt dostatečně inteligentní a řídit o něco rychlejší auto, než jaká běžně jezdí po silnici. Proto se nad svým chováním na silnici trochu zamysleme. Co třeba pustit to auto před sebou, které se chce právě zařadit do pruhu přede mě? Není lepší mít z toho dobrý pocit, než na sebe v zápětí s druhým řidičem začít štěkat?

Nesnažte se nikoho vyučovat nebo školit

Řidičů školičů na silnici bohužel každým dnem přibývá jako hub po dešti. Ale sáhněme si do svědomí. Opravdu jsme vyhráli šampionát seriálu formule 1, abychom někomu na silnici demonstrativně předváděli, jak má jezdit? Nebylo by lepší starat se nejprve sám o sebe, abychom především to svoje umění zdokonalili? Třeba právě díky němu budeme umět chyby ostatních řidičů včas eliminovat a vzniklou situaci vyřešit svépomocí.

Zapomeňte na sociální sítě!

Chytré telefony jsou novodobým morem dnešních silnic. Každoročně už totiž na silnici zabijí zhruba stejný počet lidí, jaký průměrně (bez epidemie) zahynul ve středověku na mor. Když už vážně musíte komunikovat s okolím, není lepší si zavolat, a alespoň u toho sledovat silnici před sebou a okolí vozu pomocí zrcátka? Nečumme do toho telefonu. Fakt ne! Nejenže se nám může něco stát, ale můžeme zabít třeba dítě v rodinném kombi před sebou, se kterým jela celá rodina na poklidný výlet. Bum! Konec! Vězení! Tragická památka do konce života a nekonečné deprese. A to přece nikdo z nás nechce.

Nenastavujte si auto za jízdy

Jasně, pokud si chcete zapnout ofuk čelního skla, zatopit si vyhřívanou sedačkou, nebo cokoliv podobného, jistě kvůli tomu nemusíte zastavovat. Takové připojování telefonu přes bluetooth je však za jízdy už výrazně na pováženou. (Ne nadarmo to kupříkladu Nissan vůbec neumožňuje a tuto funkci zpřístupní až v momentě, kdy vůz stojí.) A stejně je to s infotainmentem a nastavením vozu, které dnes v drtivé většině případů znamená nesledovat silnici před vozem, nýbrž se soustředit na ohmatávání dotykového displeje, který dokonale strhne vaši pozornost.

Nejezděte vlevo, prosím!

Silniční zákon doslovat nařizuje řidiči motorového vozidla, aby motorové vozidlo řídil pokud možno co nejblíže pravému okraji vyznačené vozovky. To se v praxi samozřejmě neděje, jezdí se uprostřed jízdního pruhu, ale nebojte, nikdo vás za to pokutovat nebude. Jenomže za co byste pokutu už dostat mohli, to je bezdůvodná jízda v levém pruhu na dálnici, či silnici pro motorová vozidlo. Asi ještě dokážeme pochopit argument, že pravý pruh je rozbitý od kamionů, ale neuhnout doprava ani v momentě, kdy jsem svou rychlostí výrazně pod limitem maximální povolené rychlosti a dojede mě auto, to zkrátka není omluvitelné a hraničí to s hulvátským a ignorantským chováním, které na silnici rozhodně nemá co dělat!

Pevně věříme, že jste se v dnešním článku nenašli a že patříte k řidičům, kteří si úskalí a nástrahy cestování automobilem dobře uvědomují. A pokud jste se našli? Možná je čas se trochu zamyslet. Tak šťastnou cestu, milí motoristé.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY