nuova-tesla-model-3-2023-5

Tesla dosáhla pěti miliónů vyrobených vozidel

18. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Automobilový výrobce Tesla ohlásil, že dosáhl důležitých milníků ve výrobě pěti milionů vozů od svého vzniku. Toto dosažení přišlo dvacet let po založení společnosti a patnáct let po uvedení prvního vozu s logem Tesla z výrobní linky.

Výroba Tesly stále roste. Potřebovalo celých dvanáct let, než Tesla v roce 2020 dosáhla prvního milionu vozidel. Druhý milion byl dosažen za osmnáct let, třetí za 11 let a čtvrtý za sedm měsíců. Mezi čtvrtým a pátým milionem uplynulo pouhých šest měsíců. Nyní je realistické předpokládat, že hranice šesti milionů vyrobených aut bude překonána v prvních měsících příštího roku. Ačkoli Tesla je největším světovým výrobcem elektrických vozů na baterie, stále zaostává za velkými hráči v globálním automobilovém průmyslu, jako jsou Toyota, Volkswagen, Stellantis a General Motors. Dokonce i s plánem pravidelně zvyšovat výrobu o padesát procent každý rok to potrvá několik let, než se přiblíží k těmto gigantům.

V současné době je nejžádanějším modelem značky Tesla Model Y. Přesto se pětimiliontým vozem stal model Tesla Model 3, který byl sestaven v továrně v čínské Šanghaji, která je nyní největší továrnou této americké značky. Dalším plánovaným modelem je Cybertruck, ale v příštích letech zůstane nejprodávanějším modelem automobilky menší SUV Tesla Model Y.

Pro srovnání, pětimilionová produkce není v automobilovém světě nic neobvyklého. Například Škoda Auto se blíží k milníku 25 milionů vozů, a dokonce i ruská Lada, která čelila problémům po celá desetiletí, překonala 30 milionů vozů. Volkswagen má ve svém portfoliu hned dva modely, Golf a Passat, které dosáhly více než třiceti milionů vyrobených exemplářů.

.

« »