mercedes-benz-slk-4

Test ojetiny Mercedes-Benz SLK 200 Kompressor

2. 8. 2021 • Novinky, Ojeté vozy

Pokud ještě žádný vůz bez střechy nemáte a chcete si léto užít plnými doušky, mám pro vás zajímavý tip a na malý a hbitý roadster! Nabídka vozů bez střechy je překvapivě poměrně široká, ale dnes se omezíme vyloženě na roadster, který poskytne mnohem větší zábavu, než velký kabriolet. Praktičnost ponecháme stranou, o to přece u auta na zábavu vůbec nejde.

Vybírat lze v prémiové třídě v podstatě jen ze tří rivalů – Mercedes-Benz SLK, BMW Z4 a nebo AUDI TT Roadster. Já tu mám prvně jmenované SLK po faceliftu a s příjemným přeplňovaným motorem 200 K. 135 kW slibuje solidní dynamiku, manuál a krátký rozvor pak zábavu a hbitost. Navíc jedině Mercedes-Benz nabídne pevnou skládací střechu, díky které je mnohem použitelnější ve všech klimatických podmínkách a nebudete se ho bát nechat stát přes noc na ulici.

mercedes-benz-slk-8 mercedes-benz-slk-23

Design malého roadsteru si bere za vzor tehdejší hypersport SLR, ze kterého obkresluje zejména příď s “formulím” nosem. Vypadá to efektně a exoticky. Ono celkově je tato generace velmi nadčasová a působí nově a draze. Po dobu celého testu se za autem lidé otáčeli a ukazovali zvednuté palce nahoru. Velkým magnetem na pozornost je i samotné stahování kovové střechy, auto působí jako transformer a za 23 vteřin se buď změní v kabriolet nebo coupé.

Interiér je ódou na maximální funkčnost, eleganci a kvalitu. Na první pohled sice působí stroze, ale po důsledném obhlédnutí naleznete jen kvalitní materiály a perfektní ergonomii. Sedadla jsou sportovně tvarovaná a poskytnou ideální podporu těla v zatáčkách, navíc z nich pod dlouhé cestě nebolí záda. Tříramenný volant skvěle padne do rukou a krátká hlavice řadící páky a ještě kratší a přesné dráhy řazení potěší každého milovníka řízení. Pochválit musím i prostornost interiéru a spoustu místa nad hlavou při zavřené střeše. Na roadster opravdu solidní prostředí, taková Mazda MX-5 si o tom může nechat jenom zdát.

mercedes-benz-slk-11 mercedes-benz-slk-12

Startuji motor a ochutnávám zvuk přeplňované zážehové osmnáctistovky. Základní jednotka samozřejmě není žádný trhač asfaltu, ale potěší svou pružností a ve vysokých otáčkách nabere i pořádnou sílu. Zajímavý je zvukový doprovod doplněný o typický jekot kompresoru. Zvuk motoru přitom zůstává hezky mechanický a občas si i odplivne do výfuku. Celkově je zvukový projev velmi sytý, za což mohou i jiné a větší obdélníkové koncovky výfuků, které SLK dostalo s faceliftem.

To samozřejmě podporuje zážitek z jízdy a dodává autu tolik potřebný charakter. A dynamika? Na stovku se lze dostat za nějakých 7.6 vteřiny a SLK se zastaví až na hodnotě 235 km/h. Spotřeba je také solidní, většinu času se budete kombinovaně pohybovat za 8 litrů. Při opravdu sportovní jízdě si roadster řekne o 13 litrů.

mercedes-benz-slk-2

Díky malým rozměrům se s autem dobře pohybuje po městě a zaparkovat se dá i na těch nejmenších místech, dbát se musí jen na nízko položený přední nárazník a všudypřítomné patníky. Při balení holek v centru města však po chvíli začne štvát příliš tvrdý podvozek, který o komfortu nikdy neslyšel. Neopravené části českých dálnic jsou pak jasným utrpením. Za zmínku stojí jízda s otevřenou střechou, při které do auta téměř nefouká a je obdivuhodné, že i při vyšších rychlostech se dá normálně komunikovat bez výrazného zvýšení hlasu.

Zapomeňme ale na město i dálnice, tam tato přerostlá motokára nepatří. Jejím revírem jsou klikaté okresky s hezkým asfaltem, na kterých se ukazuje v tom nejlepším světle. Díky nízkému těžišti, tuhému podvozku a skvělému rozložení hmotnosti je radost jej tlačit rychleji a rychleji dopředu. Nájezdy mohou být mnohem rychlejší než u jiných vozů a jakýkoliv druh zatáčky mu nedělá žádný problém. Všechen výkon dokáže přenést hned za apexem a výjezdy z pomalejších zatáček jsou fantastické. S nas*aným zvukem žvýká další rovinku a nepolevuje až do 170 km/h.

mercedes-benz-slk-18

Brzdy jsou výborně dávkovatelné a po přesednutí z jakéhokoliv nového auta mám chuť se rozbrečet – proč už to sakra nikdo neumí?! Kromě komunikativního pedálu brzd tu máme i jejich devastující účinek, po kterém si musíte oči zatlačit zpět do důlků. Díky tomu můžete déle zrychlovat a později brzdit, což má i své neduhy v podobě vystrašených spolujezdců, kteří už k vám do auta nejspíš nikdy neusednou.

Speciálně musím vyzdvihnout komunikativní a mechanicky tuhé řízení. Auto se dá vodit na centimetry přesně a s vypnutým ESP je radost plyn přišlápnout vždy trochu více, než je potřeba. Poté není problém vyčarovat krásné boky, po nichž celému okolí zůstává rozum stát. Na mokru to pak jde, i když nechcete. Výborná je i manuální převodovka s tuhým chodem a přesnou kulisou. Sakra to auto mě baví!

mercedes-benz-slk-7

Když nad tím tak přemýšlím, SLK nemá žádné zásadní mínus. Je krásné, emotivní, prostorné, má perfektní řízení, řazení a podvozek. Umí nabídnout solidní dynamiku, hezký zvuk a vše korunuje perfektním zpracováním a praktickou kovovou střechou. Pocit z jízdy se staženou střechou je naprosto fantastický a auto funguje jako celek jednoduše perfektně. Pokud hledáte roadster na léto, SLK je jasná volba.

Tento konkrétní kus od AAA Auto měl najeto pouze 38.000 kilometrů a na světě je od roku 2008. Stav vozidla odpovídá zajetému zánovnímu autu, nikde jsem nenašel nejmenší oděrku, nesrovnalost v lícování karoserie a uvnitř to vypadalo, že s ním niko nikdy snad nejezdil. I ty nejvíce náchylné místa, kde neustále přicházíte do styku s vozidlem byla jako nová. Podvozek nikam netáhl, nebouchal, nikde nic nevrzalo, no prostě paráda.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/