mercedes-benz-slk-exterior-2

TEST ojetiny Mercedes-Benz SLK 200

30. 5. 2017 • Bazarové vozy, Mercedes-Benz, Novinky, Ojeté vozy, Testy

Léto se pomalu a jistě hlásí o slovo, teploty se vyšplhaly k třicítce a sezóna otevřených vozů tak může naplno vypuknout. Pokud ještě žádný vůz bez střechy nemáte a chcete toto léto užít plnými doušky, mám pro vás zajímavý tip na malý a hbitý roadster! Nabídka vozů bez střechy je překvapivě poměrně široká, ale dnes se omezíme vyloženě na roadster, který poskytne mnohem větší zábavu než velký kabriolet. Praktičnost ponecháme stranou, o to přece u auta pro radost vůbec nejde.

V prémiové třídě lze vybírat v podstatě jen ze tří rivalů – Mercedes-Benz SLK, BMW Z4 a nebo AUDI TT Roadster. Já tady mám prvně jmenované SLK před faceliftem s příjemným přeplňovaným motorem 200 Kompressor. Výkon 135 kW slibuje solidní dynamiku, manuál a krátký rozvor pak zábavu a hbitost. Navíc jedině Mercedes-Benz nabídne pevnou skládací střechu, díky které je mnohem použitelnější ve všech klimatických podmínkách a nebudete se ho bát nechat stát přes noc na ulici.

slk3

Design malého roadsteru si bere za vzor tehdejší hypersport SLR, ze kterého obkresluje zejména příď s “formulím” nosem. Vypadá to efektně a exoticky. Ono celkově je tato generace velmi nadčasová a působí nově a draze. Po dobu celého testu se za autem lidé otáčeli a ukazovali zvednuté palce nahoru. Velkým magnetem na pozornost je i samotné stahování kovové střechy, auto působí jako transformer a za 23 vteřin se buď změní v kabriolet nebo coupé.

Interiér je ódou na maximální funkčnost, eleganci a kvalitu. Na první pohled sice působí stroze, ale po důsledném obhlédnutí naleznete jen kvalitní materiály a perfektní ergonomii. Sedadla jsou sportovně tvarovaná a poskytnou ideální podporu těla v zatáčkách, navíc z nich pod dlouhé cestě nebolí záda. Tříramenný volant skvěle padne do ruk a krátká hlavice řadící páky a ještě kratší a přesné dráhy řazení potěší každého milovníka řízení. Pochválit musím i prostornost interiéru a spoustu místa nad hlavou při zavřené střeše. Na roadster opravdu solidní prostředí, taková Mazda MX-5 si o tom může nechat jenom zdát.

slk1

Startuji motor a ochutnávám zvuk přeplňované zážehové osmnáctistovky. Základní jednotka samozřejmě není žádný trhač asfaltu, ale potěší svou pružností a ve vysokých otáčkách nabere i pořádnou sílu. Zajímavý je zvukový doprovod doplněný o typický jekot kompresoru. Zvuk motoru přitom zůstává hezky mechanický a občas si i odplivne do výfuku. Celkově je zvukový projev velmi sytý.

To samozřejmě podporuje zážitek z jízdy a dodává autu tolik potřebný charakter. A dynamika? Na stovku se lze dostat za nějakých 7.6 vteřiny a SLK se zastaví až na hodnotě 235 km/h. Spotřeba je také solidní, většinu času se budete kombinovaně pohybovat za 8 litrů. Při opravdu sportovní jízdě si roadster řekne o 13.

slk5

Díky malým rozměrům se s autem dobře pohybuje po městě a zaparkovat se dá i na těch nejmenších místech, dbát se musí jen na nízko položený přední nárazník a všudypřítomné patníky. Při balení holek v centru města však po chvíli začne štvát příliš tvrdý podvozek, který o komfortu moc neslyšel. Neopravené části českých dálnic jsou pak jasným utrpením. Za zmínku stojí jízda s otevřenou střechou, při které do auta téměř nefouká a je obdivuhodné, že i při vyšších rychlostech se dá normálně komunikovat bez výrazného zvýšení hlasu.

Zapomeňme ale na město i dálnice, tam tato přerostlá motokára nepatří. Jejím revírem jsou klikaté okresky s hezkým asfaltem, na kterých se ukazuje v tom nejlepším světle. Díky nízkému těžišti, tuhému podvozku a skvělému rozložení hmotnosti je radost jej tlačit rychleji a rychleji dopředu. Nájezdy mohou být mnohem rychlejší než u jiných vozů a jakýkoliv druh zatáčky mu nedělá žádný problém. Všechen výkon dokáže přenést hned za apexem a výjezdy z pomalejších zatáček jsou fantastické.

S nasupeným zvukem žvýká další rovinku a nepolevuje až do 170 km/h. Brzdy jsou výborně dávkovatelné a po přesednutí z jakéhokoliv nového auta mám chuť se rozbrečet – proč už to sakra nikdo neumí?! Kromě komunikativního pedálu brzd tu máme i jejich devastující účinek, po kterém si musíte oči zatlačit zpět do důlků. Díky tomu můžete déle zrychlovat a později brzdit, což má i své neduhy v podobě vystrašených spolujezdců, kteří už k vám do auta nejspíš nikdy neusednou.

slk4

Speciálně musím vyzdvihnout komunikativní a mechanicky tuhé řízení. Auto se dá vodit na centimetry přesně a s vypnutým ESP je radost plyn přišlápnout vždy trochu více než je potřeba. Auto se odvděčí decentním driftem. Na mokru to pak jde, i když nechcete. Výborná je i manuální převodovka s tuhým chodem a přesnou kulisou. Sakra to auto mě baví!

Když nad tím tak přemýšlím, SLK nemá žádné zásadní mínus. Je krásné, emotivní, prostorné, má perfektní řízení, řazení a podvozek. Umí nabídnout solidní dynamiku, hezký zvuk a vše korunuje perfektním zpracováním a praktickou kovovou střechou. Pocit z jízdy se staženou střechou je naprosto fantastický a auto funguje jako celek jednoduše perfektně. Pokud hledáte roadster na léto, SLK je jasná volba.

Za propůjčení vozidla bychom chtěli poděkovat společnosti AUTO ESA.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY