gr-yaris-h2

Toyota ukázala pokroky při vývoji vodíkového motoru

22. 2. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Sportovní divize Toyoty, Toyota Gazoo Racing (TGR), zveřejnila na svém oficiálním kanálu video, které popisuje vývoj konceptu vozu AE86 H2 se spalovacím vodíkovým motorem a BEV s elektromotorem. Oba koncepty byly představeny autosalonu v Tokiu letos v polovině ledna.

Ve videu nový prezident Gazoo Racing Company Tomoya Takahashi, který má na starosti vodíkový koncept a nový prezident Lexus International Takeshi Watanabe, odpovědný za elektrický vůz, přibližují své názory na vývoj těchto vodíkových vozů. Odhalují zákulisí jejich vzniku, výrobní postupy i postřehy samotných inženýrů.

Podle Watanabeho mnoho lidí cítí úzkost z toho, že máme opustit automobily v podobě, na kterou jsme byli mnoho let zvyklí. Toyota se proto rozhodla vzít starší vůz a na jeho základě vytvořit něco nového.

„Naším záměrem bylo do stávajícího vozu aplikovat v největší možné míře již známé technologie.  Chtěli jsme využít vodíkový pohon ve stávajícím modelu a udělat ho zábavnější. Pro to jsme použili naši srdeční záležitost AE86,“ dodal Takahashi.

Výsledkem je výborná akcelerace a sportovní výkony

U vodíkového modelu bylo potřeba vůz zcela rozebrat, vyčistit a znovu nalakovat. Pro přepracování stávajícího motoru na spalování vodíku konstruktéři TGR využili 3D modelování i nejnovější poznatky z moderní jednotky G16E. Ty bylo nutné zakomponovat do klasického mechanického agregátu. Zcela nově bylo nutné vytvořit svody a výfuk. Výsledkem je vůz s výbornou akcelerací a sportovními jízdními výkony.

Při vzniku elektrické verze šli konstruktéři jinou cestou. Z vozu zcela odstranili spalovací agregát a místo něj zabudovali elektromotor a baterie. Nešli přitom cestou maximalizace kapacity baterií pro co nejdelší dojezd, ale spíše se snažili zachovat nízkou hmotnost vozu. Výsledkem je lehké sportovní auto s mohutnou akcelerací.

„S AE 86 mám osobní zkušenost a byl jsem překvapený, jak zábavné to auto s elektromotorem je,“ dodal Kenji Arai z vývojového oddělení Lexusu.

Cílem je uhlíková neutralita

V dalším videu TGR shrnuje za sezónu 2022 projekt vodíkového motoru jako možnosti dosažení uhlíkové neutrality, zahájený o dva roky zpátky. Na projektu Toyota spolupracovala s mnoha partnery z celého světa. V roce 2022 pak proběhly předváděcí jízdy s vozem s vodíkovým motorem GR Yaris H2. Ten se zúčastnil dvou podniků WRC v srpnu v Belgii a v listopadu v Japonsku.

V prosinci pak do svého prvního závodu mimo Japonsko vstoupil další koncept s vodíkovým motorem ORC Rookie GR Corolla H2. Byl nasazený ve vytrvalostním závodě Idemitsu 1500 Super Endurance 2022 na 25 hodin v Thajsku.

 

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz