TETRRF-00000924-001

Třetina ojetin je ze zahraničí, většina jde z Německa

12. 12. 2019 • Novinky

32,13 % všech prodávaných ojetin dovezených ze zahraničí, což je oproti roku 2018 mírný růst. Na většině území je hlavním zdrojem ojetých automobilů Německo, Itálie, Rakousko či Francie. 

Množství ojetin ze zahraničí roste

Pro tuzemský trh je hlavním zdrojem ojetých automobilů pochopitelně Česká republika, jde konkrétně o 67 % všech nabízených vozidel. Počet i podíl ojetin ze zahraničí však meziročně stoupnul, a to konkrétně z 68.991 (31,85 %) na aktuálních 71.407 (32,13 %). Nejčastější zemí, odkud se k nám vozy dovážejí, je Německo (57,22 % všech dovezených ojetin). Na dalších pozicích najdeme Itálii, Rakousko, Francii, Švédsko, Belgii a Švýcarsko. Naopak Slovensko se nedostalo ani do vrchní desítky.

V rámci krajů se pořadí mění, na druhé příčce vždy najdeme Německo, další pozice si však střídají Itálie, Švýcarsko, Švédsko, Rakousko a Francie. V Pardubickém kraji je dokonce množství ojetin z České republiky až na druhém místě za Německem.

bez-nazvu

92 % ojetin z dovozu uvádí VIN, 77 % má servisní knížku

Hned 92 % všech inzerovaných ojetin ze zahraničí má uvedený VIN kód, u ojetých automobilů z ČR je uveden v 85 % případů. U dovážených vozů najdeme VIN nejčastěji u vozů z Lucemburska (97 %), Švédska (96 %) a Holandska (96 %). Naopak nejméně jich najdeme u automobilů z Ukrajiny (78 %) a USA (79 %).

Servisní knížku pak najdeme u 72 % nabízených ojetin ze zahraničí, u bazarových automobilů z ČR je to 77 %. Nejvyšší počet servisních knížek u ojetých automobilů ze zahraničí najdeme v případech, kdy jsou vozy ze Švédska (97 %), Švýcarska (83 %) a Lucemburska (77 %).

 

Auta na Vysočině mají VIN nejčastěji, nejméně v Praze

Na četnost uvádění VIN kódu se dá pohlížet i v rámci jednotlivých krajů. Nejlepší situace je na Vysočině, kde údaj nalezneme u 96 % všech nabízených ojetin. Opačný extrém je pak v Praze, kde je informace uvedena pouze v 56 % všech případů. V případě servisních knížek je pak situace nejlepší v Ústeckém a Zlínském kraji (shodně 74 %), nejméně ji pak najdeme u ojetin v Karlovarském kraji (53 % případů).

 

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz