volkswagen-beetle-grc-rallycross-dc-reveal-390

VW Beetle GRC – Brouk na Red Bullu!

24. 6. 2014 • Novinky

Volkswagen se v uplynulém víkendu zúčastnil rallycrossového šampionátu GRC (Global Rallycross) a při té příležitosti představil i zbrusu nový závoďák – VW Beetle GRC!

Tento rallycrossový šampionát pod křídly Red Bull, je jednou z největších zámořských motoristických akcí. Účastní se jej dokonce taková motoristická jména, jako Ken Block, Travis Pastrana, Liam Doran, Scott Speed, Rhys Millen, Tanner Foust a další. A právě zde dva jmenovaní měli tu čest s novou zbraní od VW startovat.

Tento zběsilý brouk používá v podstatě techniku z VW Polo WRC, avšak pro potřeby GRC musela být tato technika patřičně vylepšena a především nakopnuta. Pod kapotou tedy bije turbodmychadlem přeplňovaná 1,6, která v tomto Beetlu dává výkon šílených 544 koní (405 kW). Sílu samozřejmě posílá na všechna čtyři kola šestistupňová sekvenční převodovka bez jakýchkoliv elektronických pomůcek. Poctivé diferenciály, žádná kontrola trakce a tím pádem jediný luxus, který piloti mají, je posilovač řízení.
Mimochodem, tento Beetle zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,1 sekundy!

Jak si můžete všimnout, speciály na rallycross jsou vždy patřičně upravené tak, aby měly co neideálnější aerodynamiku, aby zvládaly také dopady po nemalých skocích a především aby se hned nerozpadly po kontaktu se soupeřem. No, snad jen ta aerodynamická zrcátka inspirovaná BMW M3 E36 mohla být více… ehm… originál. :D

S VW Beetle GRC startovali Scott Speed a Tanner Foust, kteří skvěle zvládli kvalifikaci a kvalifikovali se do závodu na druhém a třetím místě. Druhý jmenovaný ale závod bohužel nedojel, avšak pekelně rychlý Scott Speed dokázal s broukem zvítězit a potvrdil kvality tohoto závodního speciálu. Gratulujeme!

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz