Z druhé ruky: Dodge M37 Power wagon

20. 10. 2011 • Novinky, Zajímavosti

Když se řekne americký offroad, většina lidí si vzpomene zejména na Jeep Wrangler, Hummer H2 či pickup Ford F-150. Což o to, tato auta zvládnou v terénu mnohé, avšak zájemce o drsný pracovní stroj do těch nejodlehlejších míst světa se musí poohlédnout po něčem jiném. Co takhle mít zmodernizovaného a zrestaurovaného sluhu americké armády? Na eBay se nyní objevil Dodge M37 Power wagon z roku 1963 v dokonalém stavu, který má ambice uspokojit i náročné terénní nadšence a přitom se neztratí ani na kdejakém srazu amerického železa. Nyní je jeho domov v  Memphisu, USA, a majitel jej prodává za 25 tisíc dolarů, tedy něco lehce přes 450 tisíc korun.

Tento armádní předchůdce pickupu RAM byl vyráběn od roku 1951 do 1968 a dělal se v mnoha variantách, kupříkladu jako ambulance, hasičský vůz či vozidlo telefonní údržby. Mnoho se jich dochovalo i do dnešních dní, avšak málokterý vypadá tak dobře, jako M37 na fotkách. Původní model poháněl astmatický řadový šestiválec 3.8 litru o výkonu 78 koní v 3200 otáčkách spojený s čtyřstupňovým manuálem. S tímto motorem jel 2,7 tuny těžký offroad maximálně 90 km/h a měl průměrnou spotřebu 39 litrů na sto kilometrů.

Tohle je u vozu na obrázcích jen úsměvná minulost, pod jeho kapotou se totiž usadil osmiválcový small block z dílen Chevroletu. Jeho 300 koní už dokáže katapultovat masivní Dodge vpřed s pořádnou razancí. Manuální převodovka musela uvolnit své místo automatu. Přidejte moderní radiální pneumatiky a z vozu takřka nepoužitelného na běžných silnicích se stává o poznání vhodnější dopravní prostředek. Přitom se M37 v terénu nezalekne jakéhokoliv současného offroadu. Po renovaci má nejeto pouze 16 tisíc kilometrů, jedná se tedy o takřka novou stavbu.

Aby se Dodge ještě více přiblížil dnešní době, nechybí v jeho výbavě pár dnes už základních prvků výbavy, jako například klimatizace, rádio či posilovač řízení. Nové jsou i elektronické budíky, sedadla či vysílačka. Nechybí dokonce ani navigace Tom Tom. Současný majitel si dal s renovací očividně hodně práce a snažil se ho přizpůsobit na každodenní ježdění.

V ceně vozu není pouze samotný Dodge, ale i přívěs, který je taktéž nalakován do výborné barevné kombinace, která se k tomuto typu auta jednoduše hodí. Navíc je v něm umístěna přídavná nádrž, ačkoliv i ve voze se nachází druhá 37 galonová komora na benzín. Natankovat plnou nebude levná záležitost.

Podobně zmodernizovaný Dodge M37 je neskutečně lákavou záležitostí pro lidi, kteří mají rádi poctivé a neutahatelné stroje, které mají tři páky na podlaze k ovládání pohonu všech kol či nápravy co přežijí i výbuch atomové bomby. I tento druh aut pomalu vymírá. A řekněte sami, není to škoda?

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz