carsharing_frost_sullivan

Zájem o prověřování ojetin roste, přesto lidé na zásadní body kontroly zapomínají

4. 9. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Důkladná kontrola identifikátorů vozidla může odhalit odcizení, nelegální předělání a velké havárie. Lidé ji však při kontrole vozu před koupí často opomíjejí.

Přestože za poslední dva roky zájem o elektronické prověření servisní historie vzrostl o více než 56 %, zájemci o koupi ojetiny se nejvíce zajímají o najeté kilometry či historii havárií. Méně se už zajímají o skutečný rok výroby, skutečnou výbavu, původ vozidla či originalitu identifikátorů.

To, že se kupující více než dříve zajímají o to, zda auto nebylo v minulosti havarované či nemá stočený tachometr, je v pořádku. Měli by ale více dbát i na kontrolu dalších parametrů. Vedle skutečného roku výroby a původu vozidla jde především o kontrolu identifikátorů vozu, tedy jednoduše řečeno o kontrolu jeho originality.

Kupující důkladnou kontrolu identifikátorů vozidla často opomíjejí, řada lidí většinou ani neví, jak kontrolu správě provést. Auto s pozměněnými identifikátory přitom může být kradené anebo po vážné havárii svařené z částí jiných aut. Takové auto může představovat nebezpečí pro posádku i ostatní účastníky silničního provozu. Kupující navíc zaplatí za nespolehlivé auto či auto, které mu může policie bez náhrady zabavit, podstatně vyšší cenu, než jakou skutečně má.

Na kontrolu identifikátorů není univerzální návod, neboť podoba se liší v závislosti na konkrétním modelu vozu. Získat přesný návod však lze v systému AUTOTRACER, což je unikátní online systém pro prověřování historie ojetých vozů. Kromě informace o původu vozů, havárií a poškození, průběhu najetých kilometrů či roku výroby, dostane kupující i návod na kontrolu identifikátorů daného vozu.

Systém umožňuje dva základní typy dotazů. První je informativní, je zdarma a po zadání VIN zájemce uvidí, jaké množství informací o vozidle je k dispozici. Druhý typ dotazů je placený, kdy zájemce získá detail konkrétních informací k danému vozu včetně již zmíněného návodu.

Nárůst počtu dotazů od lidí, kteří si kontrolují historii ojetých vozů, se za poslední dva roky zvýšil o 56 %. Pro český trh je dobrá zpráva, že i přes faktické měsíční zastavení prodeje ojetých vozů v důsledku koronaviru, počet placených dotazů přes systém AUTOTRACER vzrostl letos v prvních šesti měsících o 13 %.

Digitalizace průmyslu přináší pozitivní výsledky i na poli ojetých vozidel. Objem informací, které lze získat prostřednictvím elektronického prověřování vozidel, se v čase zvyšuje. Do systému se totiž postupně dostávají nová data, a to nejen z ČR, ale také ze zahraničí. Mnohem více informací je díky elektronickému prověřování možné získat například o vozidlech s německým původem. Jednoduše lze například ověřit, zdali vozidlo kupované v Německu bylo skutečně vyrobeno pro německý trh, či nikoli.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz