c1a447f8-porsche-959-komfort-crashed-3

Zbořené Porsche 959 na prodej! Měli byste na něj?

29. 8. 2018 • Novinky, Zajímavosti

Nestává se často, abyste si některé z exotických aut mohli donekonečna prohlížet poté, co se potkalo s lampou pouličního osvětlení. Toto Porsche 959 je tak raritní hned dvakrát. A nyní jde do dražby. Tipnete si za kolik?

V druhé polovině osmdesátých let znamenal tento stroj doslova revoluci mezi rychlými auty. Porsche na něm tehdy demonstrovalo, čeho všeho jsou jeho inženýři schopní, a model 959 tak tehdy ztělesňoval něco jako hypersport mezi automobily. Bylo to dokonce na pár okamžiků nejrychlejší auto světa (co se maximální rychlosti týče), než přišlo Ferrari F40.

Porsche 959 si ale od Ferrari F40 vždy zachovalo poměrně zdravý odstup, abyste ta auta, i když jsou podobně rychlá, vlastně nemohli poměřovat. Zatímco ve Ferrari jste se nedočkali kromě samotného řidičského aparátu ničeho navíc, 959ka tehdejší majitele rozmazlovala komfortní výbavou a jemňoučkou kůží, kterou ve Stuttgaru dali, kam jen oko dohlédlo.

Pojedeme do Californie?
Pojďme se ale přesunout do přítomnosti, jedno auto tu totiž právě máme na prodej. Konkrétně jde o model z roku 1987, tedy kus z druhého roku výroby. Je navíc téměř nové, najelo totiž prozatím jen 3 657 mil, tedy zhruba 5 900 kilometrů. Jak ale vidíte na fotografiích, je tu jeden háček. Polovina přední části auta je nepěkně zaražená až do kabiny.

Ačkoliv auto sice vypadá fatálně, Porsche se chvástá, že i když v minulosti vyrobili a následně prodali pouze 294 těchto exkluzivních modelů, na skladě jsou pořád náhradní díly. Takže si tohohle krasavce můžete spravit.

Je to nezmar. Pořád jezdí
Další dobrou zprávou je fakt, že auto zůstalo i po relativně silném nárazu pojízdné. Žádná z jeho nejduležitějších částí jako jsou nápravy, převodovka, nebo motor neutrpěla takové poškození, že by to celý vůz vyřadilo z provozu. A to nás upřímně na celé situaci těší nejvíce.

Co nám naopak radost nedělá, je vyvolávací cena, kvůli které do kalifornského Monterey na aukci ani nemá smysl jezdit. Navzdory hrůzně vypadajícím výsledkům nehody, se totiž stále bavíme o téměř novém Porsche 959, které ještě ke všemu jde spravit. A to se prostě počítá.

Aukční společnost proto odhaduje, že se auto i přes svůj stav prodá za zhruba 450 000 až 550 000 USD, tedy s jistotou přes 10 000 000 Kč. A vyvolávací cena také nezačíná pod 5 000 000 Kč. No prostě Porsche 959… Kolik bude stát jeho oprava, si navíc netroufáme odhadovat. Ani ta ale s jistotou nebude zrovna zadarmo. Tak třeba jednou, až bude levnější… (To byl samozřejmě vtip.)

.

« »