Car,Thief,Trying,Door,Handle,To,See,If,Vehicle,Is

Zloději nejméně žádaná značka? Opel. V TOP10 nejvíce kradených aut je 7 SUV

1. 11. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Aktuální statistika kradených aut v Německu za rok 2020 poměrně věrně kopíruje nákupní zvyky motoristů. Jdou hlavně SUV a crossovery. „Vítězné“ modely byste však zřejmě neuhádli. Nejvíce ohrožená a žádaná značka na západ od ČR je Land Rover a nejoblíbenějším modelem zlodějů je Range Rover Velar. Nejčastěji mizí auta v Berlíně a zajímavé také je, jak se na práci lupičů podepsala pandemie koronaviru. Zatímco v roce 1994 bylo ukradeno téměř 105 tisíc vozů, loni to bylo „jen“ 10 697 kusů.

Než se pustíme do detailnějšího rozboru vkusu zlodějů aut působících na největším evropském trhu, měli bychom v první řadě zdůraznit, že nejnovější statistika pochází od německé asociace pojišťoven GDV (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft).

Jinak řečeno, uvedená čísla hovoří o množství ukradených vozidel na 1000 pojištěných aut, i proto bychom měli připomenout, že údaje nezahrnují všechny krádeže a jsou proto přesné jen do určité míry. Pokud nějaký automobil nebyl pojištěn a přesto byl odcizen, v těchto datech za rok 2020 se logicky nevyskytuje.

Pokud se na aktuální statistiku GDV podíváme zblízka, první věc, která udeří do očí, je neustále klesající počet ukradených aut. Ještě v roce 2010 německé pojišťovny evidovaly 19 503 krádeží, toto číslo však stabilně padalo až do roku 2019 (14 229). Potom následuje propad až o 25 procent, způsobený s největší pravděpodobností pandemií koronaviru. Za rok 2020 tak pojišťovací domy zaznamenaly 10 697 odcizených vozů. Od roku 2017 klesá i ekonomická škoda, respektive pojistné plnění vyplacené poškozeným motoristům. Loni to byla částka 214 milionů eur, což v průměru vychází na 20 tisíc eur na jedno odcizené auto.

Pozor hlavně na Range Rover Velar. V Berlíně…

A které značky a auta jsou nejrizikovější? Věřte tomu nebo ne, ale v Německu se musí mít na pozoru především majitelé britské značky Land Rover a speciálně pak vlastníci modelu Velar. Jejich ztráta je opravdu až absurdně vysoká. Z každé tisícovky aut jich loni zmizelo téměř 16 kusů (15,5 přesně), nebo jinak řečeno, ztratilo se 1,5 procenta pojištěných vozů. A aby to nebylo málo, na čtvrtém místě se umístil Range Rover třetí generace s téměř šesti ukradenými kusy na 1000 aut.

Jinak druhá příčka patří BMW X6 druhé generace (9,0), třetí místo bere Kia Stinger (6,7) a první pětku uzavírá Lexus NX (4,4). Následují další dva produkty Toyoty (Land Cruiser a Prius) a až osmou pozici okupuje sportovní kupé, konkrétně Porsche 911. Že je o SUV opravdu velký zájem, dokazuje i devátý Ford Edge a desáté BMW X5 třetí generace.

Mezi značkami opět bere nechvalné vítězství Land Rover, druhé je Porsche a třetí Mazda. Chcete-li se zlodějům v Německu naopak vyhnout, pořiďte si Opel. Na 10 tisíc pojištěných kusů zmizí jedno jediné auto. Těsně před modely s bleskem ve znaku se na konci žebříčku umístil Seat a Škoda.

Mimochodem, budete-li mít cestu na západ od České republiky a v seznamu úspěšných modelů evidujete i své auto, dostaňte jej pod zámek především v Berlíně. Každé páté v Německu ukradené auto zmizí právě tam. Na druhém místě je Hamburk.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz