3_cng_3_plneni_nadrze_vozidla_1

Alternativní paliva: Více LPG vozidel a elektromobilů, zájem o CNG znovu klesl

10. 1. 2023 • Novinky, Zajímavosti

V roce 2022 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 192 087 nových osobních vozidel, nejméně od roku 2013. Z uvedeného počtu bylo 7 455 elektrických (BEB, PHEV, FCEV) a 4 774 plynových vozidel (LPG, CNG).

Z čistých vozidel, sledovaných v rámci Národního akčního plánu čisté mobility, byly u LPG a BEV evidovány historicky nejvyšší počty registrací, kdy LPG meziročně poskočilo o 76 % a BEV o 47 %. LPG vozidla dominantně registruje značka Dacia, která si vloni připsala 3 732 registrací, nejúspěšnějším modelem byla Dacia DUSTER (1 255). Každé 3. registrované BEV v roce 2022 byla Škoda ENYAQ, která evidovala 1 293 vozidel, s významným odstupem pak následoval Volkswagen ID.4 (220) a Hyundai KONA (205). V posledních 5 letech každoročně klesá počet registrovaných CNG vozidel, vloni jich bylo 808, nejméně od roku 2013, vloni nejoblíbenějším CNG modelem byla Škoda OCTAVIA, která si připsala 418 registrací. Vozidla s vodíkovými palivovými články, pravděpodobně i v důsledku toho, že v České republice je stále pouze 1 veřejná plnící stanice v Ostravě, si připsala pouze 3 registrace, všechny Toyota MIRAI,“ bilancuje uplynulý rok Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

V letošním roce proběhne aktualizace Národního akčního plánu čisté mobility, jejímž účelem bude zejména reagovat na nové požadavky obsažené v návrhu nařízení AFIR (Alternative Fuels Infrastructure Regulation), zejména pokud jde o rozvoj elektromobility v nákladní dopravě,“ uvádí Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu a dodává: „Ačkoliv jsou aktuální čísla o počtu registrovaných elektromobilů za loňský rok vcelku pozitivní, stále jsou nižší než ve většině evropských států a proto budeme určitě diskutovat též o možných opatřeních, jak stav elektromobility v České republice dále zlepšit.

Nejvíce registrací z pohledu čistých vozidel bylo letos evidováno u Škoda ENYAQ (1 293 BEV), Dacia DUSTER (1 255 LPG) a Dacia JOGGER (1 158 LPG).

Bateriová elektrická vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 892 nových osobních BEV, meziročně o 47 % více. Značky Škoda, Volkswagen, Hyundai, Tesla a Mercedes-Benz registrovaly v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda ENYAQ, Volkswagen ID.4, Hyundai KONA, Tesla Model Y, a Kia EV6.

Plug-in hybridní vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 560 nových osobních PHEV, meziročně o 5 % méně. Škoda, Mercedes-Benz, Hyundai, BMW a Volvo – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních plug-in hybridních vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SUPERB, Hyundai TUCSON, Toyota RAV4 a Mercedes-Benz GLE.

Elektrická vozidla s vodíkovými palivovými články

V loňském roce byla v ČR evidována 3 nová osobních FCEV, meziročně o 67 % méně, všechna Toyota MIRAI.

Vozidla na zkapalněný ropný plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 966 nových osobních LPG vozidel, meziročně o 76 % více. Dacia, Renault a Fiat – pouze tyto 3 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní LPG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Dacia DUSTER, Dacia JOGGER, Dacia SANDERO, Dacia LOGAN, a Renault CAPTUR.

Vozidla na stlačený zemní plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 808 nových osobních CNG vozidel, meziročně o 5 % méně. Škoda, Volkswagen, Seat, Audi a Fiat – pouze těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nová osobní CNG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Volkswagen UP!, Škoda SCALA, Škoda KAMIQ a Seat IBIZA.

Benzínová a naftová vozidla

Výše uvedené shrnutí se týkalo registrací nových osobních vozidel, která jsou definovaná v Národním akčním plánu čisté mobility. Tato vozidla se v loňském roce stále z pohledu celku podílela na všech registracích „jen“ 6,4 procenty. Nejvíce byla v České republice registrovaná nová osobní benzínová vozidla, následovala ta naftová. Dlouhodobý vývoj podílu jednotlivých paliv na registracích nových osobních vozidel je uveden v následujícím grafu, ze kterého je zřejmé, že v loňském roce byl co do podílu evidován mírný pokles benzínových vozidel a prakticky stagnace vozidel naftových.

V loňském roce bylo v ČR evidováno 127 650 nových osobních benzínových vozidel, meziročně o 9,3 % méně. Škoda, Hyundai, Volkswagen, Toyota a Kia – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních benzínových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda FABIA, Hyundai i30, Škoda KAMIQ, Škoda SCALA a Škoda KAROQ.

V loňském roce bylo v ČR evidováno 47 490 nových osobních naftových vozidel, meziročně o 7,1 % méně. Škoda, Volkswagen, Mercedes-Benz, Ford a BMW – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních naftových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SUPERB, Škoda KODIAQ, Škoda KAROQ a Toyota PROACE.

Registrace nových čistých osobních vozidel v roce 2022:

- 3 966 LPG vozidel (zkapalněný ropný plyn), 2,06% podíl, meziročně +76 %
- 3 892 BEV (bateriové elektrické), 2,03% podíl, meziročně +47 %
- 3 560 PHEV (plug-in hybrid), 1,85% podíl, meziročně -5 %
- 808 CNG vozidel (stlačený zemní plyn), 0,42% podíl, meziročně -5 %
- 3 FCEV (elektrické s vodíkovými palivovými články), meziročně -67 %

.

« »