Audi A8 s hybridním pohonem

1. 9. 2011 • Novinky, Zajímavosti

Vlajková loď značky Audi přichází v provedení s vysoce efektivním paralelním hybridním pohonem. Motor 2.0 TFSI s upravenou konstrukcí poskytuje nejvyšší výkon 155 kW (211 k). Maximální hodnota točivého momentu 350 N.m je k dispozici v rozpětí otáček od 1500 do 4200 min-1. Spalovací motor spolupracuje s tenkým elektromotorem ve tvaru kotouče, jehož nejvyšší výkon je 40 kW a točivý moment 210 N.m.

Synchronní elektromotor s permanentním magnetem je uložen před upravenou osmistupňovou převodovkou tiptronic na místě vyhrazeném obvykle kapalinovému měniči momentu. Mezi jednotku TFSI a elektromotor je vložena vícelamelová spojka v olejové lázni, která pracuje ve všech situacích s extrémní precizností a plynule bez rázů. Převodovka hybridního systému řadí velmi rychle a s nejvyšší úrovní komfortu. Hnací sílu přenáší na přední kola a její velké rozpětí převodů přispívá k hospodárnosti modelu Audi A8 hybrid.

Nejvyšší hodnoty krátkodobě dostupného kombinovaného výkonu 180 kW (245 k) a točivého momentu 480 N.m jsou zárukou velmi dynamické jízdy. Audi A8 hybrid zrychlí z klidu na 100 km/h za 7,7 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 235 km/h. Spotřeba paliva v kombinovaném cyklu EU je nižší než 6,4 l/100 km a emise CO2 jsou pod hranicí 148 gramů na km. Všechny uvedené údaje jsou předběžné.

Limuzína Audi A8 hybrid může být až do rychlosti 100 km/h poháněna pouze elektromotorem a při konstantní rychlosti 60 km/h má v čistě elektrickém režimu bez lokálních emisí dojezd až tři kilometry. Řidič si může vybírat mezi třemi jízdními režimy. Režim EV upřednostňuje elektrický pohon, zatímco režim D efektivně kombinuje přednosti spalovacího motoru a elektromotoru. Režim S a kulisa tiptronic pro manuální volbu převodových stupňů jsou k dispozici pro sportovní styl jízdy. Hybridní soustava přechází za jízdy mezi pěti provozními módy od pohonu zajišťovaného výhradně spalovacím motorem TFSI, přes pohon pouze elektromotorem až po hybridní režim. V určitých situacích přicházejí navíc ke slovu funkce rekuperace kinetické energie a podpory akcelerace elektromotorem. Činnost jednotlivých součástí poháněcího ústrojí během jízdy je názorně a podrobně ilustrována na dvou displejích.

Lithium-iontový akumulátor o hmotnosti 36,7 kilogramu je uložen v zavazadlovém prostoru na místě chráněném před nárazem. Disponuje nominální kapacitou 1,3 kWh a výkonem až 40 kW. Akumulátor je chlazen vzduchem. Chlazení je zajišťováno dvěma různými způsoby v závislosti na aktuálních potřebách, a to buď vzduchem přiváděným ventilátorem z prostoru pro cestující, nebo samostatným chladicím okruhem napojeným na automatickou klimatizační jednotku. Akumulátor je tak udržován v rozsahu provozních teplot, které zaručují maximální využívání jeho potenciálu. Elektromotor a kompaktní výkonová elektronika, která reguluje činnost elektromotoru a akumulátoru, jsou chlazeny vodou.

Z hlediska designu se Audi A8 hybrid odlišuje jemnými detaily. Deset paprsků kol z lehkých slitin, která mají standardně průměr 18“ a na přání 19“, připomíná lopatky turbíny. Na karoserii jsou loga hybrid a jako exkluzivní lak je nabízen odstín stříbrná Arctic. Součástí sériové výbavy je metalický lak, třízónová automatická klimatizace, světlomety LED a zvuková aparatura BOSE.

Díky rozsáhlému know-how značky Audi v oblasti extrémně lehké konstrukce bude Audi A8 hybrid jednou z nejlehčích limuzín ve své třídě. Karoserie ASF (Audi Space Frame) je vyrobena kompletně z hliníku s výjimkou střešních sloupků B zhotovených z oceli nejvyššího stupně pevnosti lisované za tepla. Karoserie o hmotnosti 231 kg je asi o 40 % lehčí než srovnatelná ocelová konstrukce.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz