x3ybmu3rqi6hwugzenmqlgmajitelia-automobilov-s-bezk-ov-m-tartovan-m-vraj-m-u-zabudn-na-to-e-vozidlo-treba-aj-vypnaaaa

Bezklíčové startování zabilo už 30 lidí. Další desítky nesou trvalé zdravotní následky

22. 3. 2019 • Novinky

Bezklíčové startování je jedním z novějších komfortních prvků dnešních automobilů. Nemuset neustále vytahovat klíče od vozu je velmi pohodlné. Může však tato technologie mít i odvrácenou stránku? V USA prý zabila desítky lidí. Mnozí majitelé moderních automobilů již klíč od vozidla z kapsy či tašky prakticky ani nevytahují. Většina nových modelů je totiž vybavena systémem bezklíčového startování, motor a elektronika se tedy aktivuje a deaktivuje pouhým stisknutím tlačítka “Start/Stop Engine”.

Ani takový srozumitelný systém však očividně není “blbuvzdorný”. Podle New York Times v důsledku jeho nesprávného používání v USA za posledních deset let zahynulo přibližně 30 osob, další desítky přitom nesou trvalé zdravotní následky.

Jak může jednoduchý systém ohrožovat lidské životy? Majitelé automobilů své vozidlo zaparkuje do garáže, vystoupí a spokojeně odejdou. New York Times informuje, že problémem je fakt, že auto zapomenou vypnout. Pokud mají garáž připojenou k domu a není odvětrávána, začnou se v ní sbírat jedovaté plyny, které se následně rozšíří po celém domě a během noci mohou zabít jeho osazenstvo.

Zní to absurdně, takové případy se však v USA skutečně staly a jsou plně zdokumentovány. Americká média proto volají po jakémsi automatickém vypínání automobilu, které by předcházelo takovým případům. Podle nás by stačilo zvýšit pozornost při řízení i parkování – pak by se takové tragické případy nemusely stávat. Argument, že dnešní auta jsou velmi tichá a nejsou slyšet, když jsou nastartovaná, nemůže obstát. Co si o šokujících případech myslíte vy?

.

« »

MENU