p90446876_highres_the-new-bmw-ix-m60-0

BMW představilo vrcholný elektromobil iX M60: Má 619 koní a ujede 566 km

5. 1. 2022 • Novinky

Zelená pro první M model BMW, který je od počátku navržen pro čistě elektrickou mobilitu. BMW Group představuje třetí, ještě výkonnější modelovou variantu své nové technologické vlajkové lodi: BMW iX M60. S výkonem 455 kW/619 k, maximálním točivým momentem 1015 Nm v režimu Sport, resp. 1100 Nm s aktivovanou funkcí Launch Control, a se specifickým M podvozkem přináší do světa lokálně bezemisní mobility mimořádný zážitek z dynamického jízdního projevu.

BMW iX M60 kombinuje koncepci důsledně zaměřenou na udržitelnost s designem moderního Sports Activity Vehicle a vzrušujícími dynamickými jízdními vlastnostmi. Ztělesňuje tak to nejlepší ze tří světů: BMW i, modelů BMW X a BMW M GmbH. Díky pokrokovým technologiím v oblastech automatizované jízdy, obsluhy a konektivity představuje BMW iX M60 nové pojetí kombinace průkopnického luxusu, vysokého výkonu a prémiového charakteru.

Startovní signál pro elektromobilitu ve stylu charakteristickém pro BMW M.
BMW iX M60 zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 3,8 sekundy*. Intenzivní dodávka výkonu jeho M specifického elektrického pohonu plynule pokračuje i dále, takže nárůst rychlosti zůstává téměř konstantní až do elektronicky omezené maximální rychlosti 250 km/h. Dojezd BMW iX M60 stanovený v testovacím cyklu WLTP činí až 566 kilometrů*.

Premiéra BMW iX M60 představuje milník v historii BMW M GmbH, která se začala psát před 50 lety. Společně s BMW i4 M50 (kombinovaná spotřeba elektřiny: 22,5–18,0 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km) ztělesňuje příchod BMW M do segmentu elektrických výkonných vozů. Extrémní výkon, precizní ovládání elektrického pohonu všech kol spolu s protiprokluzovým systémem s krátkými drahami signálu a technologie podvozku, jejichž součástí je kromě jiného M specificky naladěné vzduchové odpružení na obou nápravách s automatickou regulací světlé výšky, zajišťují jízdní zážitky, agilitu a preciznost typické pro BMW M.

BMW iX M60 se vyrábí společně s ostatními modelovými variantami čistě elektrického Sports Activity Vehicle (SAV) v závodě BMW Group v Dingolfingu. Místem jeho světové premiéry bude veletrh spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas (USA) v lednu 2022. Uvedení na světové trhy proběhne v červnu 2022.

Vyvážený celkový koncept, mimořádně sportovní zaměření.
Samotný koncept BMW iX představuje ideální základ pro čistě elektrické SAV zaměřené na mimořádnou výkonnost. Jak struktura karoserie, tak použitá technika a nastavení podvozku jsou zaměřeny na kombinaci vynikajícího jízdního komfortu se sportovními jízdními vlastnostmi. Koncepce hliníkového prostorového rámu doplněného ve střeše, na bocích a v zadní části výztuhami z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) představuje inteligentní kombinaci materiálů přinášející zvýšenou tuhost a současně nižší hmotnost. Použití materiálu CFRP ke snížení hmotnosti má u BMW M GmbH dlouhou tradici. Tento mimořádně lehký high-tech materiál dosáhl vynikajících výsledků v oblasti výkonové hmotnosti již v BMW M3 CSL, které bylo představeno v roce 2003. BMW M GmbH se tak stalo průkopníkem použití CFRP ve velkosériové automobilové výrobě. V mnoha současných vysokovýkonných sportovních vozech BMW M GmbH je součástí inteligentního principu lehké konstrukce standardně dodávaná střecha z uhlíkových vláken a další komponenty z CFRP.

Na dynamiku, hospodárnost a dojezd BMW iX M60 má významný vliv také pečlivě navržená aerodynamika, díky níž má v režimu Sport součinitel odporu vzduchu (cx) hodnotu 0,26. Vysokonapěťová baterie je umístěna nízko v podlaze vozu, takže efektivně snižuje těžiště vozu a přispívá tím k větší agilitě i vyváženému rozložení hmotnosti mezi nápravy. Proto je pro výkonnost BMW iX M60 charakteristické nejen fascinující spontánní zrychlení v přímém směru, ale také působivá dynamika a ovladatelnost v zatáčkách, které jsou za všech okolností dokonale pod kontrolou, a to i ve velmi dynamických situacích. S největší pečlivostí naladěné jízdní vlastnosti dodávají BMW iX M60 jistotu a lehkost ve všech rychlostech. S vozem je možné jezdit i na samotné hranici fyzikálních zákonů, na níž řidiči poskytuje v typickém stylu BMW M jednoznačnou zpětnou vazbu.

První M model BMW postavený na novém modulárním systému.
BMW iX M60 kombinuje M typické dynamické vlastnosti s mimořádně vyspělými technologiemi nového pokrokového modulárního systému BMW Group v oblastech automatizované jízdy, obsluhy, konektivity a digitálních služeb. Vzniká tak zážitek z prémiové mobility, který je v daném konkurenčním prostředí jedinečný. Přispívá k tomu i zcela přepracovaná architektura interiéru navozující pocit z mimořádně velkorysého prostoru.

Stejně jako ostatní modelové varianty, také BMW iX M60 nabízí nejrozsáhlejší standardní výbavu, jakou kdy BMW v oblasti asistenčních systémů nabízelo. Nová generace senzorů a softwaru či výkonná výpočetní platforma přinášejí značné možnosti pro další intenzivní rozvoj automatizovaných funkcí řízení a parkování. Systém je ve střednědobém horizontu připraven na možnost automatizované jízdy úrovně 3.

Nejnovější generace zobrazovacího a ovládacího systému iDrive zefektivňuje interakci mezi řidičem a vozem a umožňuje mezi nimi navázat přirozený dialog. Používá nově vyvinutý BMW Operační systém 8, který byl navržen s jasným důrazem na dotykovou funkci nového BMW Prohnutého displeje a hlasovou obsluhu s rozsáhle zdokonaleným digitálním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant. Vzdálené aktualizace softwaru přinášejí možnost bezdrátové instalace nových, zdokonalených funkcí vozu. Navigace s cloudovým systémem BMW Maps a zobrazením s rozšířenou realitou na kontrolním displeji zajišťuje rychlé a přesné plánování trasy i dokonale přehledné navádění. BMW iX je také průkopníkem rychlého přenosu dat pomocí standardu 5G a integrace osobního účtu mobilního operátora do vozidla pomocí elektronické SIM karty Personal eSIM.

Jasný designový styl, inovativní pocit prostoru, výjimečně bohatá standardní výbava.
Mohutné proporce moderního SAV, minimalizovaný design povrchů a precizně navržené detaily vytvářejí charakteristicky čistý vzhled, který posiluje osobitost BMW iX M60. Brzdové třmeny sportovního brzdového systému lakované modrou barvou s logem M, ozdobné prvky exteriéru v barvě Titanim Bronze a loga M v novém provedení kombinujícím leskle černou barvu a barvu Titanium Bronze na předních blatnících a na zádi jasně naznačují mimořádný výkonový potenciál BMW iX M60. Volitelně jsou k dispozici 22palcová aerodynamická kola s exkluzivním designem Titanium Bronze.

Prostorný, vysoce kvalitní a inovativně navržený interiér pomáhá řidiči soustředit se na aktivní jízdní styl a zároveň poskytuje cestovní komfort a radost z progresivního luxusu. Multifunkční sedadla s integrovanými hlavovými opěrkami, velký BMW Prohnutý displej, šestihranný volant a strop v antracitové barvě zintenzivňují radost z jízdy. Odstraněním středového tunelu vznikl další prostor pro nohy i úložné prostory, přičemž středová konzola je navržena ve stylu kvalitního nábytku. Součástí na přání dodávaného interiéru Suite jsou sedadla, přístrojová deska, středová konzola a obložení dveří z přírodní kůže, stejně jako povrchy a ovládací prvky v barvě Gold Bronze. Bez ohledu na zvolené uspořádání displeje a zvolený režim My Mode se v levé části přístrojového panelu zobrazuje logo M.

Exkluzivní charakter BMW iX M60 dále podtrhuje mimořádně bohatá standardní výbava. Její součástí je kromě jiného BMW Live Cockpit Professional a BMW Natural Interaction, které umožňují ovládání funkcí pomocí řeči a gest, zvukový prostorový systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System, laserové světlomety BMW Laserlight, komfortní přístupový systém, aktivní odvětrávání sedadel řidiče a spolujezdce či paket Heat Comfort.

Komplexní koncepce udržitelnosti: Řízená těžba surovin, výroba využívající 100% elektřinu z obnovitelných zdrojů, vysoký podíl přírodních a recyklovaných materiálů.
Odpovědné využívání zdrojů v celém hodnotovém řetězci a maximální snížení stopy CO2 v průběhu celého životního cyklu výrobku jasně ukazují, jak BMW i chápe a definuje prémiovou mobilitu budoucnosti. Tento holistický přístup je důsledně uplatňován při vývoji, v celém dodavatelském řetězci i při výrobě BMW iX M60. Divize BMW i je symbolem ekologické i sociální udržitelnosti.

Dodávky kobaltu a lithia potřebných pro vysokonapěťové baterie zajišťuje BMW Group z kontrolovaných zdrojů v Austrálii a Maroku a dodává je výrobcům bateriových článků. Konstrukční princip elektromotorů umožňuje upustit od používání vzácných kovů v jejich rotorech. Zmínit je třeba také hliník; BMW nakupuje takový, který se vyrábí pomocí elektřiny ze solárních elektráren.

Při výrobě vozů i při produkci bateriových článků se používá výhradně elektřina z obnovitelných zdrojů. K šetrnému přístupu ke zdrojům při výrobě BMW iX M60 přispívá také vysoký podíl druhotného hliníku a recyklovaných plastů. V interiéru je použito dřevo s certifikátem FSC, kůže vyčiněná extraktem z listů olivovníku a další přírodní materiály. Jako surovina pro podlahové krytiny a koberce slouží kromě jiného recyklované rybářské sítě.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz