electric car and gasoline car concept. hand holding gas pump and

Británie zakáže prodej nových aut se spalovacími motory o pět let později

21. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Dnes britský premiér Rishi Sunak oznámil, že Spojené království posunuje plánované datum zákazu prodeje nových vozidel s benzínovými a naftovými motory z roku 2030 na rok 2035. Toto opatření má také zahrnovat postupnou výměnu domácích plynových kotlů za tepelná čerpadla, která byla původně plánována do roku 2035. Sunak zároveň potvrdil, že cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 zůstává nadále platný.

Premiér zdůvodnil změnu v přístupu k dosažení klimatických cílů tím, že stávající plány přinášely nepřijatelné náklady pro obyčejné občany. Později na tiskové konferenci odmítl, že by se jednalo o oslabení samotných klimatických závazků, a zdůraznil, že myšlenka, že by se snižovaly cíle, je mylná.

Premiér slíbil, že Spojené království stále dosáhne cíle snížit emise skleníkových plynů na nulu do roku 2050, ale udělá to tak, aby bylo přiměřenější a efektivnější. Sunak tvrdí, že Spojené království je v čele světového přechodu k zelené ekonomice, ale varoval před příliš rychlými změnami, které by mohly způsobit nesouhlas veřejnosti.

“Je to správné, abychom nyní požadovali větší obětování od britských občanů než od ostatních?” řekl Sunak podle agentury AP. Zároveň uvedl, že jeho vláda nezavede nové daně, které by poškodily létání, nepřikročí k zákazu nové těžby ropy a plynu v Severním moři a nebude nutit domácnosti k opatřením na zvýšení energetické účinnosti.

Podle Reuters premiér také ohlásil brzké reformy v oblasti rozvoje energetické infrastruktury ve Spojeném království.

Dnešní oznámení vyvolalo rozhořčení ekologických organizací, opozičních politiků a některých členů průmyslu, zatímco někteří lidé, kteří se obávají nákladů přechodu na obnovitelné zdroje energie, byli potěšeni.

“Premiér Sunak dnes projevil slabost a nerozhodnost, když ustoupil menšinovému tlaku ve své straně,” komentoval krok Ed Miliband, expert na energetickou bezpečnost a bývalý předseda labouristické strany. Podle něj odklad zákazu prodeje benzínových a naftových vozidel zvýší náklady pro rodiny a poškodí důvěru investorů v Británii.

Automobilka Kia z Jižní Koreje reagovala na britský krok varováním, že to může způsobit zmatek v odvětví a mezi spotřebiteli a narušit dodavatelské řetězce. Podle ní to ovlivní “složitá jednání v dodavatelských řetězcích a plánování produktů.”

Naopak, expert na energetiku z pravicově orientovaného ekonomického institutu IEA, Andy Mayer, pozitivně přijal krok britské vlády. Tvrdil, že vládní politiky, jako je zákaz prodeje benzínových a naftových vozidel a plynových kotlů, šly příliš daleko v omezování rodin a podniků za minimální ekologický zisk

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz