1500478243_p201707190722001

Volvo končí s dieselovými motory a urychluje přechod k elektromobilitě

21. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars plánuje ukončit výrobu všech zbývajících modelů s dieselovými motory do začátku příštího roku a soustředit se na přechod k elektromobilitě. Tuto informaci zveřejnila firma na svém webu během Climate Week, události, která se koná v New Yorku každoročně od roku 2009 paralelně s Valným shromážděním OSN.

Volvo Cars se stane jedním z prvních tradičních výrobců automobilů, kteří tento krok podniknou, když za několik měsíců opustí výrobní linky poslední vůz s dieselovým motorem, jak uvedla společnost.

Zatímco v roce 2019 tvořily většinu prodaných vozů Volvo v Evropě vozy s dieselovými motory, loňský rok to bylo globálně pouze 8,9 procenta. V srpnu tohoto roku tvořily plně elektrické nebo hybridní modely 33 procent prodaných vozidel Volvo. Společnost však neposkytla konkrétní informace o tom, kolik ze zbývajících 67 procent prodaných vozidel mělo dieselový a kolik benzinový motor.

Prodej dieselových modelů v Evropě začal klesat po skandálu německé automobilky Volkswagen ohledně manipulace s emisemi. Automobilky postupně snižují počet dieselových aut ve svých modelových řadách. V roce 2015 tvořila dieselová auta více než polovinu nových automobilů v Evropě, ale v červenci tohoto roku byl jejich podíl již pouze přes 14 procent.

Většinovým vlastníkem společnosti Volvo Cars je čínská skupina Geely, která firmu koupila od amerického automobilového koncernu Ford Motor v roce 2010. Před dvěma lety firma Volvo Cars uvedla své akcie na stockholmskou burzu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz