49423463 - worried young driver caught on driving after alcohol

Brusel chystá velké změny řidičáků: Před pokutou už neutečete

11. 12. 2023 • Novinky, Zábava

Řidičské průkazy by měly do budoucna existovat v digitální podobě, řidiči by je mohli mít jen v mobilním telefonu s tím, že platné budou po celé Evropské unii. V Bruselu se na tom shodli představitelé členských států evropského bloku.

Česko na jednání ministrů dopravy zemí EU zastupuje šéf resortu Martin Kupka. Ministři také schválili návrh směrnice, která má usnadnit a zefektivnit přeshraniční vymáhání pokut za dopravní předpisy. Hlavním cílem nových pravidel je podle Evropské komise vyšší bezpečnost silničního provozu a lepší chování řidičů na silnicích.

Konečnou podobu norem bude nyní španělské, a v příštím roce poté případně belgické, předsednictví dojednávat s Evropským parlamentem, což nějakou dobu potrvá. Nové digitální řidičské průkazy tak fakticky ještě nějakou dobu existovat nebudou.

Evropská komise navrhla zavedení digitálního řidičského průkazu, který by byl platný v celé EU, letos v březnu. Jak uvedla, digitalizace by měla usnadnit mimo jiné například blokaci řidičského průkazu při spáchání závažného dopravního přestupku, za který hrozí ztráta řidičského oprávnění. To v současnosti napříč zeměmi EU neplatí. Digitální řidičský průkaz by mělo být jednodušší předložit u dopravní kontroly, ale také ho obnovit či vyměnit, protože všechno bude on-line.

Evropská unie by chtěla, aby byli pachatelé dopravních přestupků dohledatelní a potrestatelní po celém jejím území. Přestože už dnes platí, že řidiči dostávají i pokuty z jiných států, velké procento jich zůstává nezaplacené. Nová směrnice rovněž stanovuje, že velká část dopisu s oznámením pokuty by měla být v jazyce státu, do kterého míří, pro českého řidiče tedy v českém jazyce.

V současné době se prakticky daří vymáhat pokuty jen za překročení rychlosti a za jízdu pod vlivem alkoholu. Norma, kterou dnes schválili ministři, chce počet dopravních přestupků výrazně zvýšit, mimo jiné třeba o nedodržení bezpečné vzdálenosti, nebezpečné předjíždění, nebezpečné parkování, jízdu v protisměru či přetížení vozidla.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz