benzin

Cena ropy láme rekordy: Čekejte zdražení o dalších 10 %

14. 3. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Po období levnějších pohonných hmot přichází opět čas rychlého růstu jejích cen a prý to ani zdaleka nekončí: Bude to ještě horší. Cena ropy je na svých dvouletých maximech, přičemž obchodní praktiky zemí těžících a vyvážejících ropu způsobují její další zdražování. Podle analytiků se máme připravit na další zdražování přibližně na úrovni 10%. Majitelé starších aut vyžadujících benzín E5 zapláčou ještě více.

Každý soudný člověk věděl, že rekordně nízké ceny ropy a s nimi související příjemně levný benzín a nafta nemohou trvat věčně. Alespoň ne v reálném světě ovládaném obrovskými finančními skupinami s napojením na producenty ropy. Pandemie, nepandemie, vydělávat na ropě se musí. Na minulém zasedání zemí OPEC se překvapivě rozhodlo o prodloužení omezené těžby ropy, což s velkou pravděpodobností povede k dalšímu růstu její ceny. Již nyní je přitom cena ropy nejvyšší za poslední dva roky (od listopadu 2020 cena stoupla o 80%). Saúdská Arábie se údajně domnívá, že trh s ropou ještě není stabilizován a nárůst jejího množství na trhu (po zvýšení objemu těžby) by mohl způsobit prudký propad ceny a to samozřejmě producenti ropy nechtějí.

Růst cen nekončí

Podle odborníků na obchodování s ropou se další růst cen ropy projeví i ve zdražování pohonných hmot na čerpacích stanicích. Benzín i nafta by mohly v nejbližších dnech zdražit o dalších 10%. I běžný benzín BA 95 E10 by se tak cenou mohl dostat jen těsně pod hranici 30 korun za litr.

Ještě hůře na tom budou majitelé aut jezdících na benzíny E5. Protože jsou v současnosti dostupné zejména ve formě prémiových vysokooktanový benzínů a jejich cena již dnes překračuje hranici 30 korun. Nereálný není jejich růst až na 32 korun. To jsou zejména pro řidiče starší aut, kteří mají hlouběji do kapsy, téměř likvidační ceny. Nezbude jim tak nic jiného, ​​než omezit svou mobilitu. Je to výhra ekologie nad nekontrolovaným konzumem?

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/