Man Paying Restaurant Bill

Česká kancelář pojistitelů: spojenec, nebo nepřítel?

19. 2. 2013 • Novinky, Zajímavosti

Dříve takřka neviditelná organizace, dnes jedno z nejdiskutovanějších témat na poli pojištění vozidel. Proč si majitelé vozidel na ČKP tak stěžují a jde opravdu o takového zloducha?

Garanční fond

Ve své podstatě je garanční fond, spravovaný ČKP, opravdu potřeba. Slouží k hrazení škod, které způsobí řidiči nepojištěných vozidel, nebo škod přesahujících sjednaný pojistný limit. Přispívají do něj pojišťovny a stále častěji i neplatiči povinného ručení, kteří svůj nepojištěný vůz nevyřadili z evidence. ČKP však tyto škody z fondu nehradí jen tak, ale peníze pak následně vymáhá na viníkovi nehody. Může jít až o miliony korun a rozhodně nedoporučujeme vyjet na silnici bez platného povinného ručení, které snadno, rychle a levně získáte například na srovnávači povinnerucenisrovnani.com.

Pochybné vymáhání

Nejvíce humbuku ČKP vytváří tím, že vymáhá příspěvek do garančního fondu. Organizaci nezajímá, zda je vozidlo provozováno a vychází pouze z porovnávání informací od pojišťoven a z centrálního registru vozidel. Odpusťme ČKP, že vymáhá peníze i po majitelích nepoužívaných vozidel, ostatně ti by měli dobře vědět, že nepojištěné vozidlo je potřeba odhlásit z registru a odevzdat SPZ. Horší jsou situace, a dochází k nim zcela běžně, kdy ČKP pošle výzvu k zaplacení příspěvku někomu, kdo vůz vůbec nevlastnil v době, za kterou je platba vyžadována. To se bohužel stalo už v několika tisících případů a na vině je většinou chybný údaj v centrálním registru vozidel.

Problém je v tom, že dokazování je na straně motoristy. Ten musí dokázat, že vozidlo v dané době nevlastnil, nebo bylo pojištěné. A to je mnohdy problém. Platby do garančního fondu jsou přitom velmi vysoké, viz tabulka.

Typ vozidla

Výše příspěvku za každý nepojištěný den

Motocykl do 350 ccm

20 Kč

Motocykl nad 350 ccm

30 Kč

Automobil do 1 850 ccm

50 Kč (18 250 Kč za rok)

Automobil nad 1 850 ccm

70 Kč

Nákladní vozidlo

130 Kč

Tahač nad 12 tun

300 Kč

Lepší levné pojištění, než žádné

Ať už je to jakkoliv, díky internetovým srovnávačům vás může pojištění přijít jen na pár stovek ročně a pokutami od ČKP se nemusíte trápit, alespoň dokud nedojde k nějaké chybce v registru, kterou budete muset žehlit vy… Vyzkoušejte například nezávazné porovnání pojištění na portálu pojistenivozidelkalkulace.cz.

PR

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz