70_skoda_superb_649676cb

Dobrá zpráva: Škoda se nikdy nevzdá tlačítek. Potvrdil to její šéf

8. 8. 2025 • Novinky, Zajímavosti

Kontroverzní dotykové displeje z aut už nejspíš nikdy nezmizí, ale měly by fungovat ruku v ruce s dostatečným množstvím fyzických tlačítek. Přesně takový plán má česká Škoda.

V rámci koncernu Volkswagen patří Škoda k těm pragmatičtějším značkám. I když využívá unifikovanou techniku, její konstruktéři dokázali z těch samých „surovin“ vždy poskládat praktičtější produkt. I proto je Škoda vnímána jako rodinná značka. Zdravý rozum si uchovala dokonce i v éře elektrifikace a digitalizace. Nepodlehla slepě módě dotykových obrazovek či kapacitních tlačítek. Důkazem není jen úspěch modelů Enyaq a Elroq, které často překonávají v prodejích své prestižnější sourozence, ale i systém Smart Dials, jenž debutoval v novém Superbu a Kodiaqu.

Jde o tři otočné hardwarové ovladače s integrovanými displeji, pomocí nichž lze nastavovat řadu funkcí – od hlasitosti rádia, teploty klimatizace, vyhřívání a ventilace sedadel až po volbu jízdních režimů. Řidič tak nemusí složitě hledat v menu infotainmentu, ale může potřebnou funkci aktivovat či vypnout intuitivně. Škoda je na Smart Dials hrdá a tvrdí, že s hardwarovými ovládacími prvky počítá i do budoucna. Kombinace displejů a tlačítek má být podle ní ideálním receptem, jak zachovat snadné a zároveň bezpečné ovládání, protože zbytečně neodvádí pozornost řidiče od řízení.

„Toto je směr, kterým se musíme ubírat,“ uvedl pro britský magazín The Independent šéf mladoboleslavské automobilky Klaus Zellmer. „Potřebujeme tlačítka. A potřebujeme i displeje. Potřebujeme něco, co můžete nahmatat a co vás nebude rozptylovat,“ dodal. Přiznal také, že systém Smart Dials měl na začátku své mouchy, ale nakonec se je podařilo odstranit. „Myslím si, že v oblasti softwaru jsme urazili velký kus cesty. Na začátku jsme s tím opravdu bojovali, ale výhodou je, že software lze kdykoliv aktualizovat. A přesně to jsme udělali,“ vysvětlil.

Co bude dál? Podle Zellmera je jedním z hlavních úkolů vše maximálně zjednodušit, ne ovládání komplikovat. Naopak – musí být ještě intuitivnější. „Jedna z otázek, kterou si vždy kladu, je, zda to lidé opravdu potřebují. A pokud to snižuje jejich soustředění, je nutné takové řešení zlepšit,“ dodal Zellmer. O budoucnost hardwarových ovladačů se tedy u Škody obávat nemusíme. Systém Smart Dials plánuje nasadit i do dalších novinek – objevit by se mohl v připravovaném sedmimístném SUV Škoda „Eviatiq“, v menším SUV Epiq a možná i v elektrickém nástupci Octavie, který se v podobě konceptu Vision 0 představí už na autosalonu v Mnichově.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz