On my way. Mechanic holding a tire at the repair garage. Replacement of winter and summer tires

Jak a podle čeho vybrat kvalitní zimní pneumatiky?

3. 11. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Chystáte se přezout na zimní pneumatiky a potřebujete vybrat nové? Jestliže jsou vaše stávající zimní pneumatiky již na konci své životnosti, s ohledem na svou vlastní bezpečnost byste měli myslet na jejich včasnou výměnu za novou sadu. V našem článku se podíváme na to, na co byste se měli soustředit při výběru pneumatik.

Na co si odpovědět před výběrem?

Ještě před samotným výběrem zimních pneumatik, tedy konkrétní značky a modelu, je dobré si odpovědět na několik otázek, které vám pomohou vybrat to nejlepší pro vaše potřeby. Každý člověk totiž může mít jiné požadavky s ohledem na výběr pneumatik, také proto je k dispozici ostatně výběr mnoha variant provedení. Mezi důležité otázky určitě patří:

– Váš roční nájezd
– Oblasti, kde se pohybujete

S ohledem na roční nájezd je potřeba si uvědomit, jak hodně vlastně jezdíte. Je to důležité s ohledem na to, zda třeba jezdíte po celý rok a kolik toho vůbec najedete v zimě. Pro větší kilometrový nájezd se také vyplatí investovat do kvalitnějších pneumatik.

Výběr zimních pneumatik můžete přizpůsobit také tomu, zda se pohybujete spíše ve městě, nebo naopak v horských oblastech. Roli hraje určitě také to, zda se v zimě rádi vydáte na dovolenou někam do hor, třeba i do zahraničí.

Cena vs. kvalita

U pneumatik se obecně doporučuje vsadit na ověřené výrobce, i když jsou dražší. Přece jen, zatímco pro pořízení vozu je někdy potřeba půjčky na auto, tak u jeho obutí to zase na běžné vozidlo tak vysoké ceny nebývají. Na trhu najdete sice také výrazně levnější pneumatiky čínských značek, které sice nemusejí být samy o sobě špatné, ale není zde garantována stálost kvality výroby. Pneumatiky se tak od sebe mohou výrazně lišit kus od kusu a je to potenciální riziko pro bezpečnost.

Dvojnásob to platí tam, kde obouváte pneumatiky na velké těžké vozidlo, jako je třeba SUV. Při obouvání větších vozů se na pneumatikách určitě nevyplatí šetřit. V zásadě to nedává ani moc smysl, protože se jedná o vozy dražší a šetřit potom na obutí není příliš logické.

Na kvalitu vámi vybraných pneumatik si dejte pozor také tehdy, pokud jezdíte hodně nebo jezdíte v zimě v horských oblastech, kde se opět vyplatí vsadit na prověřené výrobce. Myslete také na to, že levnější pneumatika se obvykle dříve sjede, takže hlavně při větším nájezdu nakonec nemusí být úspora tak velká.

Zvolte vhodné rozměry pro váš vůz

Při výběru pneumatik je potřeba zejména zvolit takovou pneumatiku, která je určena přímo pro vaše vozidlo. Jedná se o takovou pneumatiku, která má parametry odpovídající údajům ve velkém technickém průkazu.

Pokud byste na své vozidlo obuli jiné než předepsané pneumatiky, je to jednak potenciální ohrožení bezpečnosti, ale také to bude problém na technické kontrole. Problém můžete mít i při nehodě, kde by pojišťovna mohla odmítnout plnění, pokud způsobíte nehodu s vozidlem, které je nesprávně obuto.

Co je u pneumatik nejdůležitější

Pokud už víte, jaké údaje máte uvedeny ve velkém technickém průkazu, a tedy jaké pneumatiky potřebujete pořídit, tak je potřeba se soustředit na jejich klíčové vlastnosti při samotném výběru vhodného obutí. Jedná se tedy o:

– Rozměry pneumatik
– Typ konstrukce
– Index nosnosti a rychlosti

Z hlediska rozměrů pneumatik se sledují tři základní parametry. Je to šířka, profil a průměr. Šírka se uvádí v milimetrech, profil je pak procentuální vyjádření šířky pneumatiky a průměr je uveden v palcích. Výsledný zápis pak může vypadat třeba 205/55 R17. To znamená, že v tomto příkladu je šířka 205 mm, profil je 55 procent a průměr 17 palců.

V námi uvedeném příkladu je ještě vidět písmeno R, což znamená typ konstrukce. V tomto případě se jedná o radiální konstrukci, která je dnes prakticky to hlavní s čím se setkáte. Existují ještě konstrukce diagonální a bias belted, ale běžný motorista na ně nenarazí.

Důležitý je také index nosnosti a rychlosti. Tyto hodnoty se uvádějí ještě za námi uvedeným zápisem a určují, jakou má jedna pneumatika maximální zatížitelnost a jakou má maximální konstrukční rychlost.

Vybírejte dle recenzí a zkušeností

Pokud chcete vybrat opravdu dobře, stojí za to vsadit na nezávislé recenze a testy. Právě zde vám pomohou vybrat ty nejlepší zimní pneumatiky. Testy vám pomohou také tehdy, pokud potřebujete vybrat speciální pneu, jako jsou:

– Pneumatiky pro SUV
– Run-flat pneu
– Sportovní pneumatiky
– Offroad pneumatiky

Doporučujeme nepřehlížet také zkušenosti uživatelů na specializovaných diskuzních fórech, která se věnují automobilům. Zkušenost jiného motoristy je často k nezaplacení a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější variantu pro vaše vozidlo.

A co celoroční pneumatiky?

V našem článku jsme se ještě nevěnovali pneumatikám celoročním, které také mohou být v potenciálním výběru, pokud právě kupujete novou sadu zimních pneu. Celoroční pneumatiky využijete po celý rok, nemusíte je přezouvat, tak je to často volba velmi lákavá. Dnešní celoroční pneumatiky, zejména pokud zvolíte ověřenou značku, jsou už kvalitou velmi vysoko, na druhou stranu berte v potaz, že celoroční pneumatika je vždy určitým kompromisem mezi letní a zimní pneu a kompromis nikdy nebude dokonalý.

Pokud tedy jezdíte převážně po městě, kde jsou podmínky pro jízdu v zimě přece jen o něco příznivější, tak se celoročních pneumatik obávat nemusíte. Pokud ale vyjíždíte na hory, určitě zůstaňte raději u střídání letních a zimních pneu. Myslete i na to, že celoroční pneu jsou sice lákavé, ale zase je rychleji sjedete, protože na nich jezdíte po celý rok a díky měkčí směsi se v létě i rychleji sjíždějí.

.

« »