04_maserati-granturismo-trofeo

Maserati představilo nové a nádherné GranTurismo

4. 10. 2022 • Novinky, Zajímavosti

Jedna z ikon značky je zpět: Maserati představuje nové GranTurismo, které předznamenává novou kapitolu příběhu, jenž se započal před 75 lety s Maserati A6 1500.

GranTurismo coupé kombinuje vysoký výkon typický pro sportovní vůz s komfortem vhodným na dlouhé vzdálenosti, a to jak ve verzi s výkonným spalovacím motorem, tak ve verzi s nejinovativnějšími řešeními 100% na elektřinu. To udává laťku a je ztělesněním konceptu „Ostatní jen cestují“. Tento model posouvá Dům trojzubce kupředu do budoucnosti: je to první vůz v historii značky, který zavádí 100% elektrickou pohonnou jednotku.

Z estetického hlediska představuje design vozu GranTurismo ideální rovnováhu mezi krásou a funkčností, bez okázalosti.  Nepopiratelně má jedinečné a okamžitě rozpoznatelné linie: autentický tvar vhodný k překrytí nejlepší mechaniky ve své třídě, zdůrazňující čistotu svých forem a své rafinované designové prvky.

Klasické proporce vozů této značky zůstaly zachovány, přičemž dlouhá kapota a střed karoserie jsou protnuty čtyřmi blatníky. Naopak linie střechy dynamicky klesá, aby zdůraznila křivku sloupku znázorňující ikonické logo trojzubce.

GranTurismo, vyvinuté v inovační laboratoři společnosti Maserati a vyráběné ve výrobním centru Mirafiori v Turíně, je 100% vyrobeno v Itálii a ztělesňuje „italský luxusní výkon“, koncept typický pro všechny modely Maserati.

Nové kupé je vybaveno revolučním motorem V6 Nettuno dostupným ve dvou verzích:  Modena s 3,0litrovým motorem V6 Nettuno Twin Turbo o výkonu 490 koní; Trofeo, vysoce výkonné verzi založené na stejném motoru vylepšeném na maximální výkon 550 koní.

Alternativou je GranTurismo Folgore vybavené 100% elektrickým pohonem na baterie. Systém Folgore je založen na 800voltové technologii a byl vyvinut s využitím nejmodernějších technických řešení odvozených z Formule E. Nabízí vynikající výkon, který umožňují tři výkonné 300kW motory s permanentními magnety.

Baterie má nominální kapacitu 92,5 kWh a využitelnou kapacitu 560 kW, aby se na kola nepřetržitě přenášela síla přibližně 760 koní.  Specifické nastavení a inovativní uspořádání baterie vede k omezení výšky vozu na 1353 mm, aniž by byl ohrožen jeho sportovní charakter. Tvar bateriové sady, známý jako „T-bone“, je součástí přístupu „nulového kompromisu“ společnosti Maserati a vyhýbá se umístění bateriových modulů pod sedadla, zejména jejich přesouváním kolem středového tunelu, a proto výrazně snižuje H-bod vozu.

Z hlediska technické architektury je nový model výsledkem inovativního projektu, který v co největším rozsahu využívá lehké materiály, jako jsou hliník a hořčík, spolu s vysoce výkonnou ocelí. Takovýto multimateriálový přístup vyžadoval vytvoření nových výrobních postupů, jež vedly k nejlepším úrovním hmotnosti ve své třídě.

Tento přístup jde ruku v ruce s novou elektrickou/elektronickou architekturou Atlantis High, založenou na zprávách canFD zasílaných rychlostí až 2 ms. Systém také přichází s pokročilými funkcemi kybernetického zabezpečení 5. úrovně a funkcemi flash-over-the-air. Středobodem je modul řídícího systému vozidla Vehicle Domain Control Module (VDCM), 100% projekt společnosti Maserati sestávající ze softwaru, který poskytuje 360° ovládání všech nejdůležitějších systémů automobilu pro nejlepší zážitek z jízdy za všech podmínek.

Moderní kabina vozu Maserati GranTurismo je v interiéru vybavena inovativními systémy, včetně multimediálního systému Maserati Intelligent Assistant (MIA), nejnovějšího infotainmentu, komfortního displeje, který spojuje hlavní funkce v integrovaném dotykovém rozhraní, digitálních hodin a displeje Heads-up (k dispozici jako volitelná výbava).

GranTurismo také nabízí „všeobecný zvukový zážitek“, zaručený ikonickým typickým zvukem motoru Maserati, a to i v elektrické verzi díky inovativní práci inženýrů v inovační laboratoři Maserati. Zvukový zážitek dotváří pohlcující 3D zvukový systém Sonus faber.   Audio systém navržený a vyrobený italskými mistry zvuku nabízí dvě úrovně přizpůsobení, jimiž lze získat až 19 reproduktorů a 3D zvuk s výkonem až 1 195 W pro hloubku ostrosti a skutečně jedinečnou kulatost zvuku.*

Při uvedení na trh je GranTurismo k dispozici také v PrimaSerii 75. výročí uvedení na trh, což je limitovaná série s exkluzivním obsahem věnovaná nedávnému 75. výročí tohoto vozu.

Sportovní charakter, luxus a pohodlí: tím, že se nové GranTurismo zaměřuje na požadavky zákazníků již od nejranějších fází vývoje, umožňuje společnosti Maserati vyřešit neřešitelné – spojit sportovní výkon s komfortem vhodným na dlouhé vzdálenosti, a to jak s výkonnými spalovacími motory, tak s nejinovativnějšími 100% elektrickými řešeními. To udává laťku v segmentu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz