ford-mustang-mach-e-9

Nejspolehlivějším autem světa je elektrický Ford

18. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Spolehlivost patří mezi klíčové faktory při rozhodování o nákupu automobilu. I když je vozidlo zbrusu nové a tedy podléhá záruce v prvních letech, může být stále frustrující, nekomfortní a potenciálně nákladné, pokud dojde k poruše.

Návštěva servisu, řešení záručních reklamací, ztráta času a občas i důvěry v nedávno zakoupené zboží… To vše dokáže člověka pořádně naštvat. Právě proto existují žebříčky spolehlivosti, které mapují skutečné zkušenosti s novými vozy. Podívejme se nyní na jednoho z významných protagonistů těchto hodnocení.

Problém spočívá mimo jiné v tom, že i přes všechny prohlášení výrobců o neustálém zlepšování kvality, nelze plně odhalit skutečnou spolehlivost, dokud nový model nenastoupí na silnici a nezačne jezdit v reálných podmínkách. Totéž platí i o prodejcích, kteří se starají o opravy a o jejich schopnosti rychle a kvalitně vykonat práci. Proto britský magazín What Car každoročně provádí průzkum spolehlivosti, v němž téměř 22 000 majitelů hodnotí spolehlivost vozů starých do pěti let. Jedná se přitom o jeden z nejrelevantnějších dostupných žebříčků, který má reálnou vypovídající hodnotu. Vznikl jednoduše tak, že se britští novináři naštvali na různé studie (které, jak víme, mohou být účelové, nebo řekněme “sponzorované”) a jejich pochybnou věrohodnost a rozhodli se udělat vlastní žebříček pomocí svých čtenářů, ale nejen jich.

Výsledky jsou následně rozděleny do různých kategorií, zahrnujících malá vozidla až po elektrická SUV. Letos se mezi nimi objevil překvapivý vítěz, u něhož odpověď na otázku “Co se u něj pokazilo?” zní jednoduše a působivě: Nic. Vyjádřeno procentuálně, dosáhl dokonalého skóre 100 %. To potvrzuje i jeden z majitelů, jehož názor cituje What Car: “Jedno z nejlepších aut, jaké jsem kdy vlastnil; určitě nejspolehlivější.”

Ještě zajímavější to začíná být, když vám prozradíme, že se jedná o vůbec první počin automobilky Ford na tomto segmentu. Tedy první elektrické auto. Ford tedy nemá tak bohatou historii v oblasti výroby elektromobilů jako některé jiné značky, ale tato skutečnost není patrná, pokud jde o spolehlivost tohoto vozidla. Žádný z majitelů, kteří reagovali na průzkum, neohlásil byť jedinou závadu na svém voze, což učinilo Mach-E nejspolehlivějším modelem od Fordu a autem vůbec v celém žebříčku.

To je opravdu pozoruhodné. Když si vzpomeneme na běžné problémy s náběhem nových modelů Tesly, nelze než Fordu smeknout klobouk. Ford tedy uspěl při svém debutu v oblasti elektromobilů na výbornou.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz