IMG_2912

Reportáž: Rocksteel 35. Valašská Rally 2016

19. 4. 2016 • Novinky, Reportáže, Sport

V sobotu 16. dubna se uskutečnil první podnik letošní sezony a také seriálu rally sprint série 2016.  Rocksteel 35. Valašská Rally s centrem ve Valašském Meziříčí a servisním zázemím v areálu testovacího polygonu Tatra Kopřivnice, ve které byl také jeden z rychlostních zkoušek . Pro posádky bylo připraveno na 4 úsecích, které se jeli dvakrát, celkem 70 ostrých kilometrů. Nejlépe a suverénně se s tratí popral Jan Černý s vozem Škoda Fabia S 2000, který zvítězil o 32 vteřin před Romanem Odložilíkem s Fordem Fiesta R5 a třetím Martinem Vlčkem se Škodou Fabia WRC, který ztratil na vítěze minutu a 2 vteřiny.

Rallysprint sérii, která je hlavním šampionátem, do jejího kalendáře byla Valašska rally zařazena. Jako největší favorité  byly před startem pasováni Egon Smékal s novou spolujezdkyní Petrou Němcovou na voze Citroën DS3 R3T a také Patrik Rujbr s Veronikou římákovou s vozem Renault Clio RS R3T. Kromě silných dvoulitrů s turbem se pak muselo počítat i s dravými vozy třídy 6, kterých se na startu sešla silná konkurence a jak napověděla hned první rychlostní zkouška, za Smékalem a Rujbrem budou bojovat právě vozy této třídy. Po RZ1 konkrétně Daniel Zpěvák. Když i v RZ2 vyhrál Smékal, měl po první sekci necelých deset sekund náskoku na druhého Rujbra, Zedník s Fiestou KitCar musel po technické závadě odstoupit. Jeho třetí příčka pak připadla Kupcovi, který jel ve vteřinkách se čtvrtým Zpěvákem. Na čele pokračoval neohroženě Smékal, ze čtyř testů druhé sekce zvítězil ve třech. V posledních dvou testech soutěže se pak mezi první dvojicí už nic nezměnilo.  Egon Smékal si tedy připsal první vítězství v této sezoně v rámci RSS. Patrik Rujbr o 21 vteřin zpět na druhém místě. Na třetí příčku se posunul Zpěvák, který ji udržel až do cíle. Čtvrtí pak byli Tomáš Pospíšilík s Ondrou Krajčou a pátý Marcel Svačina.

Produkční vozy ovládli Martin Březík s Markem Omelkou na voze Mitsubishi Lancer Evo IX, před Jardou Pešlem a třetím Martinem Šiklem, kteří měli soutěžili se stejným vozem.

Na Valašce také startoval druhý ročník Opel Adam Cupu, který ve své druhé sezóně přilákal osm posádek. Nejrychlejším byl nakonec Polák Tomaszczyk, který má s Adamem zkušenosti z loňské sezony. Druhé místo vybojoval Kamenec, a třetí byl nováček Petr Gargulák. Čtvrtý byl pak Konečný, Kolem tratí rychlostních zkoušek se sešlo velké množství diváků, kteří za krásného počasí fandily svým oblíbeným posádkám. Dalším podnikem RSS bude v půlce května Rally Vyškov.