racing_fuel

Řidiči mohou vyzkoušet závodní palivo. MOL je vyvinul ve spolupráci s předními závodníky

13. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Vyzkoušet si jízdu se závodním palivem mohou i běžní řidiči. Na čerpacích stanicích MOL je opět dostupné palivo Racing Fuel 102+, které využívá řada jezdců motorsportových závodů. Palivo s vyšším oktanovým číslem a o 8 procent vyšším výkonem je vhodné i pro běžná auta a motocykly. Kromě zážitku z jízdy přispěje i k údržbě vozu po zimní sezoně.

Palivo MOL Racing Fuel 102+ je dostupné na 9 čerpacích stanicích po celé České republice. Společnost MOL jej vyvinula v rámci spolupráce na vývoji závodních paliv s týmy Motorsport Kopecký a Vančík Motorsport, které pravidelně obsazují přední příčky Mistrovství České republiky v rally.

Paliva vítězů i pro běžné řidiče

Racing Fuel 102+ je palivo, které využívají profesionální jezdci včetně třeba motorkářského týmu Wonder Woman Racing Team Veroniky Hankocyové. Označení odkazuje na oktanové číslo 102 a více, díky kterému přispívá ke kontrolovanému spalování v motoru bez nežádoucích detonací a tím i k vyššímu výkonu. Tím zároveň přispívá k delší životnosti motoru.

Toto palivo je výsledkem dlouhodobého vývoje společnosti MOL v oblasti závodních paliv. Ta spolupracuje s předními českými jezdci včetně Jana Kopeckého, několikanásobného vítěze MČR v rally a vítěze mistrovství světa i Evropy. Ten, stejně jako další přední čeští závodníci využívá palivo MOL Racing Fuel Hi5. Informace a data z reálného využití tohoto paliva v rámci závodů pak MOL uplatňuje i při vývoji dalších produktů včetně Racing Fuel 102+.

„Na vývoji prémiových a závodních paliv neustále pracujeme. Pečlivě vyhodnocujeme, jak palivo napomáhá dosahovat jezdcům vyššího výkonu a přispívá k ideálnímu provozu motoru. Díky tomu pak i běžní řidiči mohou těžit z poznatků získaných s použitím špičkových technologií a zkušeností těch nejlepších českých závodníků,“ vysvětluje Tomáš Trč, z oddělení komunikace společnosti MOL Česká republika.

Výsledky testování paliv MOL Racing Fuel 102+ a MOL 95 na motorové brzdě: O 8 procent vyšší výkon pro všechny řidiče

Společnost MOL nabídla Racing Fuel 102+ poprvé v maloobchodním prodeji v roce 2022. Vzhledem k neočekávanému zájmu zákazníků jej letos bude prodávat již na devíti čerpacích stanicích, a to v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Liberci a Mostě.

Toto palivo poskytuje díky vyššímu oktanovému číslu a většímu obsahu kyslíku o 8 procent větší výkon než běžný benzin MOL 95. U běžného paliva totiž může při vysoké zátěži docházet k samovznícení paliva při kompresi směsi ve spalovacím prostoru. To způsobuje rázové vlny a dochází ke klepání motoru. Kromě nižšího výkonu to může způsobit i poškození hlavy válce, pístů a dalších dílů.

„Toto palivo je vhodné jak pro závodní jezdce, tak i pro všechny, kdo chtějí zajistit potřebnou péči motoru svého vozu. Proto jej také chceme zákazníkům co nejvíce zpřístupnit a odpovídáme na stále rostoucí poptávku tím, že jej nabízíme na stále více čerpacích stanicích,“ dodává Trč.

Na stojanu je tento benzín označen jako E10, ačkoli stejně jako prémiový benzin MOL EVO 100 Plus neobsahuje biosložku v podobě lihu. Ten je nahrazen kvalitnějším ETBE (etyl-terc-butyl-éter), který přináší vyšší výhřevnost a zároveň menší emise. Navíc oproti etanolu neváže ETBE vodu z okolního prostředí, čímž více chrání motor proti korozi a umožňuje i dlouhodobější skladovatelnost paliva.

MOL Racing Fuel 102+ je dostupný na těchto čerpacích stanicích:

mapa_rf102

Brno – Bauerova
Liberec – Doubí
Most – Velebudická
Plzeň – Částkova
Praha 5 – Strakonická
Praha 6 – Evropská
Praha 11 – Türkova
Olomouc – Holická
Ostrava – 17. listopadu

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz