ba65a19a_145840_5023552

Řidiči na českých dálnicích potkají přes 4 600 kilometrovníků. Značek mostů je o dva tisíce méně

20. 1. 2020 • Novinky

Na 1 267 kilometrů tuzemských dálnic připadá celkem 26 702 svislých dopravních značek. Největší zastoupení mezi nimi mají kilometrovníky, kterých mohou šoféři potkat více než čtyři a půl tisíce. V TOP 10 nejčastějších značek pak najdeme třeba i označení mostů či exitů. Vyplývá to z mobilního mapování tuzemských dálnic.

V uplynulých měsících se pomocí systému mobilního mapování nasnímalo svislé dopravní značení na všech tuzemských dálnicích. Mapování proběhlo za pomoci speciálního vozidla. To má na střeše umístěnou soustavu 15 kamer pro pořizování panoramatických záběrů, pro přesné určení polohy vozu pak slouží dva samostatné systémy. Celkem se takto zaznamenalo 26 702 svislých značek.

Díky tomu je možné nejen říci, kde se jednotlivé značky nacházejí a jaká je jejich hustota na kilometr, ale rovněž snadno rozklíčovat, o jaké značky se jedná a kolik jich na daném území najdeme celkem. Snadno tak lze například sestavit žebříček deseti nejčastějších svislých dopravních značek na tuzemských dálnicích.
V tomto ohledu s velkým náskokem vedou kilometrovníky. Těch je na dálnicích v Česku celkem 4 640. Druhá příčka pak patří značkám upozorňujícím na mosty, těch je ale o bezmála dva tisíce méně, konkrétně 2 661.

Třetí a pátá příčka žebříčku nejčastějších značek patří exitům. Více – 2 319 – je těch vpravo, exitů vlevo je poté na dálnicích 1 521. Mezi dvojici exitů se pak na čtvrtou příčku „vmáčkly“ vodicí tabule s jednou šipkou, kterých kamery automobilu zachytily 2 316.

Na šestém místě v četnosti se umístily značky Zákaz vjezdu všech vozidel, kterých je 1 037. Sedmá a další příčky již patří značkám, které jsou zastoupeny méně než tisícovkou kusů. Konkrétně jde o značku Dej přednost v jízdě!, Návěst před křižovatkou, Dálnice a Směrová návěst před odbočením.

Pro obce, města a další orgány státní správy může být mapování svislého dopravního značení na tuzemských dálnicích ukázkou toho, co vše lze za pomoci mobilního mapování zjistit. Speciální vůz totiž umí nasnímat prakticky cokoliv – od lamp veřejného osvětlení přes parkovací místa v obci až po lavičky a odpadkové koše. Takový pasport má pak pro obec široké využití.

Pasportizace nám umožní efektivně plánovat například údržbu zeleně v obci. Můžeme se zaměřit na opravy místních komunikací či rozšíření parkovacích míst, kterých je pořád nedostatek. Velkou výhodu vidíme také v tom, že tento systém umožňuje komunikaci přes mobilní aplikaci, s jejíž pomocí mohou občané upozornit kupříkladu na nefunkční osvětlení nebo poškozený mobiliář a podobně.

.

« »

MENU