cesty_01-clanokw

V Jižní Koreji mají silnice, které se čistí samy. Stačí jim dešťová voda

2. 8. 2025 • Novinky, Zajímavosti

Jižní Korea patří mezi technologické lídry a svůj náskok dokazuje i v oblastech, kde byste to možná nečekali. Například při údržbě silnic. Už v roce 2007 tam totiž spustili pilotní projekt systému samočisticích vozovek. Tento unikátní koncept využívá automatizovaná postřikovací zařízení, která nejen udržují silniční povrchy čisté, ale zároveň pomáhají snižovat teplotu okolního prostředí. Voda pro provoz systému pochází výhradně z recyklovaných zdrojů – především z dešťové vody, která se shromažďuje v podzemních nádržích.

Pilotní provoz dopadl úspěšně, a tak se projekt postupně rozšiřuje do dalších měst, jako je Daegu, Gwangju a další. Cílem není jen udržet městské komunikace čisté, ale také bojovat proti přehřívání asfaltu během letních veder.

Technologie je velmi sofistikovaná: výsuvné trysky o průměru zhruba 40 milimetrů jsou zabudované přímo do vozovky nebo do přilehlé městské infrastruktury. Po aktivaci se mechanicky vysunou, rozpráší jemnou vodní mlhu a po skončení cyklu se zasunou zpět do své ochranné pozice. Celý systém je navržen tak, aby nenarušoval plynulost dopravy a reagoval na konkrétní podmínky v daném čase.

Frekvence čištění se liší podle sezóny a počasí. V běžném režimu se postřik opakuje každých 90 až 120 minut a trvá přibližně 5 minut. V létě, kdy se systém používá také k ochlazování povrchů, se délka postřiku prodlužuje až na 7 minut. V takovém režimu dokáže systém snížit teplotu asfaltu až o 20 °C a teplotu okolního vzduchu o 3 až 4 °C – což je ve městském prostředí opravdu znatelný rozdíl.

Významný je i ekologický přínos systému pro kvalitu ovzduší. Pravidelným omýváním vozovky se z ní odstraňují prachové částice, což snižuje množství jemného prachu ve vzduchu – obzvláště na jaře a na podzim, kdy bývá jeho koncentrace nejvyšší.

Systém je navržen tak, aby vodu využíval co nejefektivněji. Dešťová voda je zachytávána ze střech, chodníků i silnic, následně prochází filtrací a skladuje se v podzemních zásobnících. Kromě čištění silnic se využívá také k zavlažování zeleně a ochlazování veřejných prostranství. Některá města zkoušejí i alternativní zdroje vody – například tu, která se hromadí v tunelech metra.

Achillovou patou systému je však údržba. Rozsáhlá síť potrubí a trysek musí být pravidelně kontrolována, aby se zabránilo jejich zanášení a ucpávání. Klíčové je rovněž správné nastavení tlaku vody a rychlosti otáčení hlavic pro rovnoměrné pokrytí plochy a minimalizaci vzniku kaluží.

Jihokorejská vláda v současnosti provádí dlouhodobé studie, které mají zhodnotit dopad systému na snižování městských teplot, kvalitu ovzduší a celkový komfort obyvatel. Výsledky těchto analýz mají pomoci rozhodnout o dalším rozšiřování projektu a jeho přizpůsobení konkrétním podmínkám jednotlivých regionů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz