Žádná krize, Volkswagen Group je naopak na výsluní. Prodeje stoupají v Evropě i u nás
Společnost Porsche Česká republika uzavřela rok 2025 výsledkem, který jen potvrzuje, proč už dlouhodobě patří k nejsilnějším tuzemským importérům. Zákazníkům v ČR předala celkem 32 471 nových vozů značek Volkswagen, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy. Ve srovnání s rokem 2024 to znamená růst o 16,8 %.
Elektromobilita zpomaluje: realističtější fáze transformace
Vedle tvrdých čísel dovozce otevřeně pojmenoval téma, které je v posledních měsících slyšet napříč celým automobilovým průmyslem: přechod na čistou elektromobilitu nejde takovým tempem, jaké si ještě nedávno mnozí malovali.
„Rok 2025 potvrdil, že transformace automobilového sektoru vstupuje do nové, realistické fáze,“ říká Jan Hurt, jednatel Porsche Česká republika. Podle něj je zřejmé, že tempo změn je pomalejší, než čekaly původně velmi ambiciózní plány, a cíl mířící k roku 2035 se tak „nyní jeví jako téměř nereálný“. Současně dodává, že první kroky Evropské unie z konce loňského roku bere jako racionální reakci na aktuální vývoj a že při přezkoumání emisních cílů v roce 2026 očekává převahu pragmatického a ekonomického přístupu.
Návrat k růstu po změnách byznys modelu
Porsche Česká republika zároveň popisuje rok 2025 jako potvrzení vlastního směřování po zásadnějších změnách byznys modelu v roce 2024.
„Po plánované transformaci byznys modelu v roce 2024 jsme se v uplynulém roce vrátili k růstu a v tomto trendu chceme pokračovat i nadále,“ uvádí Jan Hurt. K výsledkům podle něj přispěly i novinky, které si rychle našly cestu k zákazníkům – konkrétně Volkswagen Tayron, Audi A6, CUPRA Terramar nebo Volkswagen Multivan.
Současně upozorňuje, že roste i zájem o elektrifikované a čistě elektrické modely. Jejich prodeje podle firmy průběžně stoupají a posouvají se blíž k předním pozicím v registracích bezemisních aut.
Globální výsledky koncernu: Evropa roste, Čína a Severní Amerika klesají
Z celosvětového pohledu koncern Volkswagen dodal v roce 2025 9 026 700 vozidel, což představuje meziroční změnu -0,5 %. Regionálně se obraz dělí poměrně jasně:
– Evropa: růst o 4 %’
– Jižní Amerika: růst o 12 %
– Severní Amerika: pokles o 10 %
– Čína: pokles o 8 %
Elektromobily: skok o 32 % a vyšší tržní podíl
Největší posun koncern zaznamenal u čistě elektrických aut. Globální dodávky elektromobilů vzrostly o 32 % na 983 100 vozidel a celosvětový tržní podíl se posunul z 8 % na 11 %.
V Evropě byly výsledky ještě výraznější: dodávky elektromobilů koncernu zde vzrostly o 66 %. Podle Porsche ČR to mělo podpořit i jeho vedoucí postavení na evropském trhu elektromobilů s podílem okolo 27 %. Zároveň se pět koncernových elektromobilů dokázalo prosadit do TOP 10 nejprodávanějších elektromobilů v Evropě.
Plug-in hybridy druhé generace: až 143 km čistě na elektřinu
Rostoucí poptávka se týkala také plug-in hybridů druhé generace. Koncern uvádí čistě elektrický dojezd až 143 km a v Evropě mluví o nárůstu dodávek o 72 %. Celosvětově pak dodávky PHEV meziročně vzrostly o 58 % na 428 tisíc vozidel.
Český trh podle značek: Volkswagen, Audi, CUPRA, SEAT
Jak vypadal rok 2025 v Česku z pohledu jednotlivých značek, které Porsche Česká republika dováží?
Volkswagen: silné tradiční modely a rostoucí zájem o ID.7 Tourer
Značka Volkswagen dodala v roce 2025 na český trh 15 071 nových osobních vozů, což je meziročně +15,4 %. Výsledek táhly především tradiční modely, které udělaly výrazné skoky:
– Golf: 1866 ks (+76 %)
– Tiguan: 2502 ks (+46 %)
– Passat: 1370 ks (+84 %)
– Tayron: 1221 ks
Mezi elektromobily byl největší zájem o ID.7 Tourer: 193 kusů, meziročně +105 %.
Pro další růst má být důležitá také zcela nová generace T-Rocu, která se prodává od konce loňského roku s cenou od 699 000 Kč. Ve druhém pololetí letošního roku má nabídku rozšířit nový kompaktní elektromobil ID. Polo a také výrazně modernizovaný elektromobil ID.3. Ve světové premiéře se má ukázat rovněž SUV ID. CROSS.
Volkswagen Užitkové vozy: stabilní růst, boduje ID. Buzz a Multivan
Divize Volkswagen Užitkové vozy předala v roce 2025 zákazníkům 6823 vozů, což znamená meziročně +1,2 % (v roce 2024: 6745 ks).
Největší relativní skok zaznamenala řada ID. Buzz – zákazníci převzali 255 vozů, zatímco v předchozím roce to bylo 111 (+129,7 %). Výrazně posílil také Multivan, který vyrostl ze 739 na 1134 vozů (+53 %). Dále:
– Crafter: 1186 ks (dříve 995 ks; +19,2 %)
– Caddy: 2373 ks z původních 2569 vozů (+8,3 %)
V letošním roce nabídku obohatí modernizované Caddy a Multivan, které mají být představeny na podzim. Pokračovat má také upevňování pozice nového Transporteru a Caravelle.
Audi: růst pokračuje a na cestě jsou další velké novinky
Značka Audi zvýšila v ČR počet předaných vozů z 4001 kusů (2024) na 4350 kusů (2025), což představuje +8,7 %. K hlavním tahounům patřily:
– Audi Q3 předchozí generace: 926 ks (+84 %)
– Audi Q7: 822 ks (+63 %)
– Audi Q8: 758 ks (+10 %)
– Audi A6/A7: 671 ks (+3 %)
Pro letošní rok značka připravuje nejen závodní vstup do Formule 1, ale také ostré Audi RS 5. Dorazit má i výrazně modernizovaný elektromobil Q4 e-tron, zcela nová SUV Q7 a Q9 a také elektromobil segmentu A, o jehož jméně zatím automobilka mlčí.
CUPRA: v Česku víc než dvojnásobek a těsný souboj modelů
Z globálního pohledu CUPRA v Evropě dodala historicky nejvyšší počet vozů: 328 800, což znamená meziroční nárůst 32,5 %.
Na českém trhu značka vyrostla mimořádně výrazně: dodávky zákazníkům stouply z 2283 na 4871 vozů (+113,4 %) a v registracích se CUPRA posunula na 15. místo celkově.
Pořadí nejprodávanějších modelů bylo podle automobilky těsné:
– CUPRA Ateca: 1674 vozů (2024: 419; +300 %)
– Formentor: 1364 vozů (2024: 1461; -7 %)
– Leon: 1041 vozů (2024: 359; +190 %)
– Terramar: 792 vozů (2024: 29; +2631 %)
CUPRA zároveň uvádí, že v ČR loni překonala milník 10 000 prodaných vozů a globálně už vyrobila více než jeden milion vozů od svého založení.
Do roku 2026 vstupuje se záměrem udržet tempo, přičemž hlavní novinkou bude městský elektromobil CUPRA Raval. Letos má navíc představit novou verzi modelu Born a také Tavascan.
SEAT: menší objemy, ale začátek omlazení nabídky
Značka SEAT dodala v roce 2025 celkem 1356 vozů. Podle šéfa českého zastoupení značek CUPRA a SEAT nižší výsledek SEATu vyvážily výsledky značky CUPRA.
SEAT v loňském roce oslavil 75 let od svého založení a představil modernizované modely Ibiza a Arona. Nejprodávanějším modelem byl crossover Arona s 603 vozy (2024: 527; +14 %), následoval Leon s 550 vozy (2024: 504; +9 %) a Ateca se 112 vozy (2024: 502; -78 %).
Nabíjecí infrastruktura MOON: obousměrné nabíjení a výkon až 1 MW
Značka MOON, zaměřená na řešení nabíjecí infrastruktury, představila v listopadu 2025 novou nástěnnou DC nabíjecí stanici umožňující obousměrný tok energie (V2H). Prodej má začít v prvním čtvrtletí 2026. Wallbox má výkon 11 kW a má umožnit využít baterii vozu jako úložiště pro budovu či domácnost.
Koncem roku 2026 má MOON v ČR zahájit prodej vysokorychlostní nabíjecí stanice s výkonem až 1 MW (1000 kW), tedy přibližně 2,5× více než dnešní nejrychlejší stejnosměrné nabíječky na trhu. V roce 2025 MOON pokračoval také v realizacích a dodávkách střešních fotovoltaických elektráren a 400kW ultrarychlých DC stanic.
Ojetiny a servis: mírný pokles Das WeltAuto, růst obratu servisu
V programu Das WeltAuto se v roce 2025 prodalo 7732 ojetých vozidel koncernových značek, zatímco v roce 2024 to bylo 8037 aut – tedy drobný pokles. Dealerská síť má aktuálně 48 partnerů, z nichž čtyři jsou zapojeni také do sesterského programu Audi Approved Plus.
Poprodejní služby zůstávají jedním z klíčových pilířů celého byznysu. Divize After Sales v roce 2025 zvýšila celkový obrat servisu o 1,1 % na více než 5,98 mld. Kč. Stejným tempem vzrostl i počet vozů v servisech na více než 135 tisíc. Podle firmy k tomu přispěly pravidelné sezonní servisní akce, slevové nabídky (například stěrače za 1 Kč při výměně čelního skla nebo akce 3+1 pneumatika zdarma pro Volkswagen Užitkové vozy), věrnostní karta MyCard, servisní balíčky i zvýhodněné nabídky pro starší vozy.
.« Oblíbené SUV po modernizaci je ještě lepší. Test Renault Austral E-Tech 200 Esprit Alpine Je lepší jezdit v zimě s dieselovým, nebo benzínovým motorem? Pravda z praxe: diesel v zimě šetří, ale umí také potrápit »
