bosch_virtual_visor_2

Bosch představil revoluční průhlednou sluneční clonu

9. 1. 2020 • Novinky

Vývoj a technologie stále pokračují a dnes už i mnoho součásti vozidel, které se dlouhá desetiletí neměnily, podléhá modernizaci nebo rovnou revoluci. V současných autech zůstalo jen minimum klasických mechanických prvků. Vždyť například ovládání klimatizace či autorádia postupně nahrazují dotykové obrazovky.
I zpětná zrcátka dlouho odolávala, ale dnes už známe několik sériových aut, ve kterých je nahradily kamery. Mohlo by se zdát, že tak běžnou věc, jakou je sluneční clona, ​​přece nemůžeme nijak revolučně vylepšit. A přece! Technologická firma Bosch to vyzkoušela a vytvořila první automatickou sluneční clonu.

Tento počin úzce souvisí se statistikou nehodovosti, ve které k hlavním příčinám patří i oslnění řidičů. Upřímně, asi každý zažil situaci, kdy je slunce nad horizontem tak nízko, že ani sluneční clona ho nezakryje. Žádná současná sluneční clona nedokáže pokrýt všechny úhly, pod kterými svítí slunce a proto je nutné neustále ji přestavovat.

Bosch proto vytvořil inovativní průhlednou sluneční clonu Virtual Visor. Celý systém se skládá z průhledného LCD panelu, rozděleného na několik šestiúhelníkových segmentů, a z kamery snímací tvář řidiče. Inteligentní software následně dokáže detekovat oči a vytvořit stín, který na ně dopadne.

Výhodou je, že jednotlivé segmenty na LCD panelu se přizpůsobují poloze vašich očí a zakrývají jen nezbytnou plochu. Zbytek clony zůstává i nadále průhledný.

Pokud byste si mysleli, že společnost Bosch utratila na vývoj tohoto produktu obrovský rozpočet, jste na omylu. Nápad vznikl díky třem technikům, kteří postavili prototyp z vyhozeného LCD panelu. Bosch své zaměstnance v podobných projektech podporuje a Virtual Visor tak získal po prezentaci vedení společnosti zelenou a rozpočet na další vývoj. Koncept Vision Visor byl nakonec představen na veletrhu CES 2020, kde získal ocenění Best of Innovation.

Bosch plánuje tuto technickou novinku prosadit v sériové podobě a aktuálně již probíhají první jednání s některými zástupci automobilek. Kdy se dočkáme digitální sluneční clony v našich autech proto ještě není známo.

.

« »