everything-you-need-to-knsow-about-in-vehicle-infotainment-system

Elektromobily z Číny sbírají v Evropě extrémní množství dat a posílají je do Pekingu

13. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Pokud jsme v posledních letech měli obavy z čínských smartphonů nebo aplikací jako TikTok, tyto obavy jsou nic ve srovnání s tím, co mohou způsobit levné čínské elektromobily, které se chystají zaplavit Evropu.

Moderní vozidla dnes shromažďují obrovské množství dat, zejména díky technologiím pro autonomní řízení, jako je LiDAR, kamery, radary a další. Tyto technologie jsou stále dostupnější i pro levnější vozy, včetně těch, které proudí z Číny do Evropy.

Tato vozidla dokážou sbírat data nejen o řidičích, ale také detailně mapovat své okolí, sledovat pohyb dalších vozidel a mnoho dalšího, na což upozornila americká ministryně obchodu Gina Raimondová. Čínské elektromobily tak neohrožují Evropu pouze tím, že tradiční evropské automobilky nedokážou konkurovat cenou, ale také skrze sběr velmi citlivých dat.

Podle Raimondové čínská vozidla systematicky shromažďují rozsáhlé údaje o řidičích, okolí vozidla a jeho aktuální poloze. Ministryně doslova poznamenala: “Chceme, aby všechna tato data směřovala do Pekingu?”

Důvodem, proč čínská auta zaplavují Evropu a Latinskou Ameriku, je skutečnost, že Spojené státy uvalily vysoká dovozní cla na čínské automobilky, což z nich v podstatě činí nekonkurenceschopné v porovnání s ostatními automobilkami působícími ve Spojených státech. U nás tomu však takto není, zatím.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz