d76AOo22bNO0SnBxIMeC6srRJN4

Filmy pro pravé petrolheady: díl první

31. 7. 2012 • Novinky, Zajímavosti

Léto je doba velmi dlouhá a proto je příjemným zpestřením  podívat se na nějaký film.  Jste-li však hlava benzinová, pravděpodobně jste narazili na problém nedostatku kvalitních titulů točících se kolem aut. V prvním ze dvou článků bych se s Vámi chtěl podělit o několik těch lepších filmů. Marně byste zde hledali tituly typu Rychle a zběsile. Místo nich jsou zde filmy, troufám si říci, pro znalce a opravdové nadšence.

Abych dal tomuto výčtu nějakou hlavu a patu, dovolil jsem si seřadit následujících třináct filmů podle mých osobních preferencí a vytvořit tak svých „top 13“. Předem upozorňuji, že se v žebříčku zdaleka nevyskytují všechny klasické filmy s auty. Pokud si myslíte, že nějaký film ve výběru zásadně chybí, rozhodně se o něj podělte v komentářích pod článkem. Pohodlně se usaďte filmová jízda začíná.

 Místo třinácté: The Dukes of Hazzard (2005)

Filmové zpracování komediálního seriálu z osmdesátých let a hned jedna obrovská automobilová ikona. Klasický Dodge Charger alias General Lee v oranžové barvě, který hrdinně zásobuje jih USA alkoholem v době prohibice znají asi všichni fanoušci amerických aut. K vozu s vlajkou konfederace na střeše potom neodmyslitelně patří bratranci Dukeovi, kteří vodí generála v rally stylu po polních cestách.

Ve filmu nechybí honičky s neodbytným šerifem a také několik skoků. Právě ty se staly legendárními již v době, kdy běželo Dukes of Hazzard v televizi jako seriál. Trochu tragická byla tehdejší bilance zničených aut, kdy bylo během šesti let natáčení zničeno nespočetně Chargerů z let 1968 a 1969.

 Místo dvanácté: Smokey and the Bandit (1977)

U ikonických automobilů, které předčily samotné herce zůstaneme ještě na jedenáctém místě. Kdo by neznal černý Pontiac Firebird Trans Am z roku 1977 obohacený o zlaté linky a dekory. Burt Reynolds s kovbojským kloboukem na hlavě jej prohání a stejně jako bratranci Duekovi  i on má v patách úhlavního nepřítele v podobě šerifa.

Tím ovšem podobnost obou komediálních snímků nekončí. I zde má hlavní roli tak trochu alkohol, konkrétně jeho převoz v době prohibice. Celých 400 beden piva je tedy naloženo do kamionu, který je, za doprovodu onoho zmíněného Firebirdu, převáží z Texasu do Georgie. Ani zde nechybí několik pěkných honiček a pár skoků.

 Místo jedenácté: Gone in 60 Seconds (1974)

Trochu zvláštní druh filmu natočený a zahraný především kaskadéry. Ti co původně nemají být vidět předstoupili před kameru a…je otázkou jestli to měli dělat. Film se vyznačuje tou vlastností, že pokud byste si pustili posledních půl hodiny o nic nepřijdete.  První hodinu probíhá plánování a kradení padesáti aut, bohužel dialogy a celý příběh jsou tak mdlé, že se u filmu nebaví snad nikdo. Potom ovšem přijde na kradení vozu s krycím jménem Eleanor, tedy posledního opravdového Mustangu, před příchodem tolik neoblíbené třetí generace.

Náhle film nabírá na obrátkách a začíná epická půlhodinová honička kdy hlavní hrdina uniká v čerstvě ukradeném Mustangu policii a za sebou nechává náležitou spoušť. Jak jsem již řekl, jedná se především o film od party kaskadéru. Půlhodinová honička je tak naprostým koncertem řidičských dovedností a navíc soustředěná na řidiče uvnitř vozidla. Žádné nahrazování figurínami se nekoná a divák tak vidí onoho herce, který ještě před chvílí stál na scéně jak se účastní kolize několika aut.

 Místo desáté: Two-Lane Blacktop (1971)

Další snímek spadá do kategorie Road movies, tedy filmů dokumentující zpravidla cesta odněkud někam nebo jako v tomto případě od nikud nikam. Přesně toto spojení nejlépe vystihuje povahu celého filmu. Dvojice bezejmených parťáků udržující při životě svůj závodní Chevrolet z roku 1955 brázdí silnice ameriky a veškeré jejich přežívání spočívá v náhodných setkáních s dalšími podobnými závodníky.

Stereotyp tak rozbíjí jen zamlklá stopařka s podobným životním stylem a samotářský řidič zbrusu nového Pontiacu GTO, který vyzve oba mladíky k závodu přes jihozápad. Film je dílem hlavně existencionálním, silně pojednávajícím o tehdejší rebélii a bezstarostné svobodě.

 Místo deváté: Bestellt – geklaut – geliefert (1980)

Pro většinu lidí dost neznámý film. Snad pomůže alespoň český název, který zní Únos Aut. Autařský film trochu netradičně pocházející ze západního Německa pojednává o muži, který přijde o všechno a  rukou zlodějů i o svoje Porsche. Vůz je však brzy nalezen a hlavní hrdina se přidává ke gangu. Rychle následuje nápad jak se obohatit. Vykrást dealera Porsche a ukrást mu všech 40 jeho vozů.

Film je přehlídkou evropské automobilové produkce a je zde k vidění i unikát v podobě švýcarského skvostu Monteverdi. Ačkoli by se mohlo zdát, že film je dost podobný šedesáti sekundám je zde propracovaný příběh, herecké výkony a spousta západoněmeckých knírů.

 Místo osmé: Grindhouse:  Death Proof (2007)

Ta lepší část projektu Grindhouse, režisérů Tarantina a Rodrigueze je poctou všem autařským filmům a zároveň vstupní branou pro nezasvěcené jedince. Kurt Russell v roli vraždícího maniaka zabíjí náhodně vybrané oběti pomocí svého kaskadérského vozu, ve kterém na rozdíl od svých obětí přežije i ty nejhorší bouračky. Odtud název Death Proof – Smrti odolný. Ve filmu si svou velkou roli zahrála také jedna z nejznámnějších automobilových kaskadérek Zoë Bell jejíž vystoupení na konci snímku (nebudu prozrazovat) je pro mě tím nejlepším kaskadérským kouskem, který jsem kdy viděl.

Jak jsem již řekl film je poctou všem klasickým filmům o autech. Uslyšíme zde tak několik narážek na různé tituly stejně tak jako lekcí z historie filmů pro petrolheady. Mluví se zde o originále Šedesáti sekund, Vanishing pointu a dalších filmech. Dohromady se jedná o opravdu skvělou a místy dost brutální jízdu, kterou musí ocenit každý filmový fanoušek.

To by byla první část mého žebříčku třinácti filmů pro pravé petrolheady. V nejbližších dnech bude uveřejněna ještě část druhá od sedmého do prvního místa.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz