3758972180_82ea82c1ssss5e_z_resize_md

Jeremy Clarkson varoval před autonomními vozidly. Jedno ho téměř připravilo o život

18. 4. 2019 • Novinky

Jeremy Clarkson, bývalý moderátor pořadu Top Gear a proslulý automobilový odborník, varuje před nebezpečím, které skýtají autonomní vozidla. Nedávno ho prý jedno nejmenované auto dvakrát téměř připravilo o život. Clarkson vysvětluje, že během testovaní vozidla s pokročilým systémem autonomního řízení se během pouhých 90 kilometrů trasy dostal do dvou fatálních situací vinou špatného vyhodnocení situace vozidlem.

“Jel jsem testovacím automobilem po dálnici M4 v Anglii, které umí řídit samo a dvakrát udělalo chybu, obrovskou chybu! Obě mohly skončit smrtí mé osoby nebo okolních lidí,” řekl doslova a dodal: “Musím být velmi opatrný z právního hlediska a nemůžu vám sdělit o jaké auto konkrétně šlo.”

Současný moderátor pořadu The Grand Tour si myslí, že v současnosti není společnost byť jen trochu připravena a přizpůsobena provozování samočinných automobilů na veřejných komunikacích. Na vývoji autonomních vozidel však pracují veškeré přední značky a například Audi se stalo první společností, která úspěšně testuje tato vozidla přímo v ulicích New Yorku. Audi má navíc silnou a dlouhodobou podporu právě v produkčním týmu Clarksona, který novinky a prototypy testuje v rámci jejich pořadů. Je to možná indicie, ale také jen spekulace, kterou nikdo nepotvrdil, ani nevyvrátil.

“Až nějaké autonomní auto projede bez úhony silnici smrti v Bolívii tak OK, koupím si ho,” pokračuje Clarkson. “Jen tak si sedět uvnitř, číst si noviny během jízdy touto silnicí, vyhnout se kamiónu půlkou kola nad krajnicí ve výšce stovek metrů a během toho by auto řídilo samo… Dokud toto nebude možné, nikdo nemůže tvrdit, že autonomní vozidla fungují lépe než člověk,” dodal rozhořčeně.

S tím obecně a logicky nesouhlasí vedení automobilek a podporovatelé tohoto systému. Autonomní automobily prý zaručí mnohem menší nehodovost a umí jezdit bezpečněji, než dokáže jakýkoli člověk. Jejich vývoj a výroba navíc přinese spoustu nových pracovních pozic, zachrání tisíce životů a ještě přidají miliardy do ekonomiky. K úspěšnému začlenění takových automobilů bude třeba vybudovat odpovídající infrastrukturu, pokročilé IT zázemí a také vyřešit otázku policie (zastavení vozidla příslušníkem) a také hraničních přechodů.

Jaký je váš názor na autonomní vozidla? Je to správný směr naší budoucnosti nebo jen příležitost pro výdělek dalších peněz?

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz