volkswagen-grand-california-600-28

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla či nocování v hotelu

5. 3. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Při cestách obytným vozem či karavanem lze oproti letecké přepravě a ubytování v hotelu uspořit až 32 % emisí CO2, vyplývá ze studie německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum (IFEU) v Heidelbergu. Rostou také nároky cestovatelů a spolu s tím i zájem o šetrnější způsob objevování světa. Data portugalské platformy Indie Campers ukazují, že až 77 % lidí ve věku 19–25 let se o dovolených rozhoduje na základě jejich ekologického dopadu.

Čísla nelžou

Ačkoliv ze všech cest, které souvisí s turismem, připadají letům na dlouhé vzdálenosti pouhá 3 %, jejich dopad na životní prostředí je výraznější než u jakékoliv jiné položky. Z celého průmyslu tvoří až 17 % procent všech emisí. Vyrazit tak občas místo letadla na dovolenou obytným vozem přinese nejen nezávislost po celou dobu cesty, ale zároveň lidé alespoň trochu přispějí ke snížení objemu emisí, které jsou v rámci turistického průmyslu každý rok vypuštěny do ovzduší. Uvést můžeme příklad ze studie IFEU: za předpokladu, že člověk, který poletí letadlem, přespává v hotelu, ušetří obytný vůz z Německa za dovolenou na jihu Francie až 400 kg škodlivých emisí

Pouhé sdílení nestačí, je třeba být climate positive

Sdílení P2P je jedna z možností, jak částečně kompenzovat emise vypuštěné při výrobě každého nového vozu (5,6 tuny CO2) a zároveň urychlit obměnu vozového parku napříč společností. Sdílená auta totiž za svůj životní cyklus najedou více kilometrů, a tím pádem jsou během své životnosti více využita. Zároveň uvolní místo novým vozům, které jsou s ohledem na neustálý technologický vývoj stále více ekologické. Jen se jich díky sdílení nemusí vyrábět tolik a ušetří se část emisí spojených s jejich výrobou.

Zásadní je hledat cesty, které nebudou pro planetu jen uhlíkově neutrální, ale udržitelné a tzv. klimaticky pozitivní. Již dnes má proto společnost pevně stanovené, že část profitu bude investovat do ekologických projektů, modernizace infrastruktury pro karavaning v ČR a podpory lokálních podnikatelů.

.

« »