tire-tracks-3148803_1280

Pořiďte si na zimu ještě jednu sadu alu kol na zimní pneumatiky

8. 11. 2018 • Novinky

Zimní sezóna klepe na dveře. Podle zákona musí mít motorová vozidla od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky, tedy za předpokladu, že se na silnici objevuje souvislá vrstva sněhu či ledu. Ovšem v pneuservisech odborníci doporučují včasné přezutí pneumatik a nečekat až na první sníh, neboť letní verze nejsou uzpůsobené tak nízkým teplotám, jaké už za okny panují, což se potom projevuje zhoršenými jízdními vlastnostmi. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě.

Pravděpodobně znáte ten kolotoč. Odmontovat z automobilu kola s letními pneumatikami, sundat je z kol, nahodit na kola ty zimní, namontovat kola opět na auto, a potom letní pneumatiky uskladnit. Jestliže si chcete alespoň trochu usnadnit práci, pořiďte si na zimu ještě jednu sadu kol, na nichž budete mít zimní pneumatiky. Výhodou je, že vždy přehodíte pouze celou sadu kol, což vám práci urychlí.

Prim hrají alu kola

V současné době jsou velice oblíbená alu kola, neboť zatraktivní vzhled automobilu. Oproti plechovým variantám jsou alu kola sice o něco dražší, nicméně na zimu se dají sehnat i levnější modely. Zřejmě jste už slyšeli o tom, že na zimní období se hodí spíše plechová kola, ovšem jedná se pouze o mýtus. Ano, sůl, kterou se sypou silnice, je sice agresivní, ale moderní technologie jsou natolik vepředu, že i alu kola mají povrchovou úpravu odolnou proti posypové soli. Tak i v zimě to může automobilu slušet. Hliníková kola se nepyšní pouze nevšedním designem, ale mají celou řadu dalších předností.

Pevná konstrukce

Hliníková kola se chlubí dokonalou pevností, která je dána směsí hliníku a hořčíku. Odolávají tedy ohýbání a mechanickému poškození. Třeba plechové disky se snadno poškodí při vjetí do díry, jichž je v zimě na silnicích více než dost. Obávat se nemusíte ani koroze. Odpadne vám navíc starost se sháněním poklic. Že vám vyjmenované výhody nestačí? Pokračujeme tedy dál.

Nízká hmotnost

Elektrony, jak se běžně hliníkovým kolům říká, mají vskutku nízkou hmotnost, přičemž použité materiály dokážou ušetřit i několik kilogramů. Čím menší hmotnost vozidla, tím lepší ovladatelnost a zároveň i nižší spotřeba pohonných hmot.

Perfektní odvod tepla

Dále alu kola slibují efektivní odvod tepla, za kterým stojí aerodynamické provedení otvorů. Proudění vzduchu eliminuje riziko přehřátí, a tím pádem nevznikají potíže s brzdami.

Jak vybrat správná alu kola?

Pokud tedy už máte jednu sadu hliníkových kol, máte výběr usnadněný, protože další model vyberete podle ní. Jestliže si však pořizujete alu kola poprvé, tak je lepší vzít si do rukou velký technický průkaz, v němž máte uvedeno, jaká kola přesně vybrat. V případě, že byste použili špatné rozměry, hrozila by vám vysoká pokuta při silniční kontrole, navíc by vám nemusely pneumatiky na daná kola vůbec sednout. Zajímat by vás měly následující parametry.

Průměr kol

V první řadě si promyslete, jak velká kola chcete. Jestli už zimní pneumatiky máte, potom velikost kol vyberte podle nich, abyste nemuseli kupovat ještě i nové pneumatiky. Používají se standardně velikosti 15“, 16“ a 17“, i když některá vozidla povolují i větší rozměry, například 18“.

PCD

Pod zkratkou PCD se skrývá počet děr na roztečné kružnici. Většinou je u kol uvedeno označení 5×10, což znamená, že na 100 mm roztečné kružnici je celkem 5 děr.

Hodnota ET

Dbejte ještě na hodnotu ET, jež určuje, jak moc bude hliníkové kolo vyčnívat z blatníku. Čím vyšší je číslo, tím více kolo bude vyčnívat. Povolenou hodnotu ET u vašeho vozidla najdete opět ve velkém technickém průkazu.

Jestliže si tedy chcete pořídit ještě jednu sadu disků, abyste měli dvě, tedy jak na letní, tak i zimní pneumatiky, podívejte se do obchodu dodavatele alu kol do ČR – Alukola-obchod.cz, kde najdete hliníková kola určená přímo pro zimní období.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz