zver-na-silnici

Srazili jste divokou zvěř? Poradíme jak postupovat

17. 10. 2018 • Novinky

Není to nic neobvyklého, ať už jedete přes den nebo v noci, do cesty se vám může připlést zvíře. Nejčastěji je to srnka, málokdy divočák. V mnoha případech včas zabrzdíte, ale někdy se to nepovede a zvíře srazíte. Nezapomínejte, že pokud k události už má dojít, vždy se snažte zvíře srazit čelně. Ono sice zemře, ale vy ne. V tomhle případě váš život důležitější. Nejčastěji k těmto nehodám dochází na podzim a na jaře. Zabránit tomu můžete tak, že na nebezpečných úsecích budete dávat zvýšenou pozornost. Pokud se nevyhnutelně blíží srážka, držte pevně volant a plynule brzděte.

Co tedy dělat, když se taková nešťastná událost stane?

Jako první, po tom co se dostane z šoku, zapněte výstražné blinkry. Pokud necestujete sami, zkontrolujte jestli vaše posádka je v pořádku. Označte místo nehody trojúhelníkem. Nezapomeňte si nasadit reflexní vestu, aby vás bylo vidět a to zejména v noci, kdy hrozí, že budete sražen jiným vozidlem, protože nebudete vidět, takových případů se stalo už spoustu. V žádném případě nezůstávejte ve vozidle. Posádku odveďte stranou a ani vy sami se, pokud to není nezbytně nutné, nepochybujte ve vozovce. Vše zdokumentujte. Následně můžete zavolat asistenční službě vaší pojišťovny, kde vám poradí, jak následně postupovat, té také volejte v případě, že je vaše vozidlo nepojízdné. Dále zavolejte policii a informujte ji o dané události, je třeba zkontaktovat i myslivecký spolek v dané oblasti, avšak na něj nejspíš telefon mít nebudete, proto by to za vás měla udělat policie.

Pokud jste srnku jen trkli a ona utekla, nezoufejte. Po takovéto nehodě vždy zůstanou zřetelné stopy na autě. Ty vyfoťte, abyste měli důkaz pro pojišťovnu. Stejně tak na voze zůstanou biologické stopy zvířete, proto by u pojišťovny neměl být problém s plněním pojistky, neboť srážku se zvěří lze jen těžko nafingovat. V žádném případě zvíře neodvážejte, jedná se o pytláctví!

Po příjezdu policie na místo, sepíšete s policisty protokol o dopravní nehodě. Kopii dostanete pro pojišťovnu. Policisté zajistí a zdokumentují místo.

Průměrně pojišťovny vyplácí 30 000 korun za střet vozidla s divokou zvěří, pokud se jedná o luxusnější automobil, výše škod může dosáhnout až půl milionu korun. Nezapomeňte tedy uzavřít se svojí pojišťovnou smlouvu o pojištění sražení zvěře, některého mají obsaženo v havarijním pojištění, proto si vždy zjistěte, jak to má vaše pojišťovna. Bez tohoto pojištění by vás sražení zvěře mohlo přijít pěkně draho.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz