dopravna-znacka

Tato dopravní značka šetří čas: Odkloní vás na alternativní trasu bez kolon

18. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Taková dopravní značka se opravdu nevyskytuje na každém rohu ulice a u nás ji nenajdete. Tento druh značky totiž používají v Německu. Ale ani tamní řidiči často netuší, co znamená. Oranžová šipka na bílém podkladě je tzv. vychylovací dopravní značka. Nachází se na dálnicích a označuje doporučenou trasu. Stejně jako všechny doporučené značky, ani tato dopravní značka není závazná. Pokud ji ignorujete, neporušujete tím pravidla silničního provozu a nemůže vám být udělena pokuta.

Měli byste ji však respektovat. Odbočovací šipka vám totiž ukazuje alternativní cestu přes jiné dálnice, které mají výrazně menší provoz. Vychylovací šipka tak může být užitečným pomocníkem zejména v dopravních špičkách. I když alternativní doporučená trasa může být delší, absolvujete ji časově rychleji. Chcete-li se dostat do cíle bez otravných a dlouhých dopravních zácp, sledujte s jistotou oranžovou šipku na dálnici. Konec trasy je zase označený šikmo přeškrtnutou oranžovou šipkou.

Otázkou je, k čemu je dnes taková dopravní značka, když máme v autech navigaci s aktuálními dopravními informacemi nebo v chytrých telefonech aplikace, které nám oznámí všechny dopravní omezení a automaticky nabídnou alternativní řešení. U nás se asi s oranžovou šipkou v dohledné době nesetkáme. Česká síť dálnic je prostě příliš řídká na to, abychom si mohli vybírat lepší dálniční alternativu. Takový luxus mají zejména Němci. A ještě za dálnice neplatí.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz