alfa-romeo-giulia-exterior-4

Test Alfa Romeo Giulia Q2. Sportovní duše uvnitř krásného těla

11. 10. 2018 • Alfa Romeo, Luxusní vozy, Novinky, Testy

Motor: 95%

Převodovka: 100%

Podvozek: 95%

Zpracování: 95%

Radost z jízdy: 90%

Alfa Romeo Giulia není jen návratem klasické koncepce, ale auto, po kterém člověk opravdu zatouží. Ztělesnění nádherného designu a perfektních jízdních vlastností vás zcela pohltí. Je to auto o emocích, zážitcích a také důkaz, že se dnes ještě dělají opravdová řidičská auta. Charakter a vášeň je něco, co v chladných německých strojích nezažijete. Je lepší díky svému projevu a pocitům, které ve vás zanechá. Je to jako bláznivá zamilovanost, kterou nemůžete vyhnat z hlavy a srdce!

Verdikt:

Ach ta italská auta, zejména pak ta od značky Alfa Romeo. Jak o nich má člověk psát a neupadnout do klasických klišé. Jenže, stačí se na to auto podívat, vždyť je nádherné a ještě ta rudá barva! Po 25 letech jsme se konečně dočkali sedanu střední třídy, pohonem zadních kol a motorem vepředu. Tak dlouho nás italští neřádi nechali čekat a házeli nám tady nějaké krámy typu 156. Skalní příznivci tohoto papíráku mi jistě odpustí. Dočkali jsme se, Giulia je tady a je úplně jedno, že nemá největší kufr ve třídě nebo odkládací plochy v interiéru. Má úplně jiné zbraně!

Krásné tělo, svůdný charakter a divoké jízdní vlastnosti. Pokud v tom cítíte neslušný podtext, v pořádku, má tam být. Svede vás a poplete hlavu natolik, že ji naprosto propadnete. Vystouplý kulatý zadek, lehce nazdvižený, smyslná maska a tradiční křivky sportovní siluety. Je to rozhodně jeden z nejkrásnějších sedanů na trhu, ne-li vůbec. Budí pozornost, emoce, lidé se otáčejí a cítíte se v něm exoticky. Má ten správný italský šmrnc a svou vlastní osobnost, pro kterou tato auta milujeme i s chybami, které by se jinde daly překousnout jen velmi těžko. Jo design, ten ti taliáni vždycky uměli!

giulia4

Podobně je na tom i interiér. Alfa Romeo se striktně přesunula do prémiového segmentu a tomu se snažila přizpůsobit i pojetí vnitřku. Nebudu zastírat, že se evidentně inspirovala v Německu a konkrétně u Audi a BMW. Interiér je typicky minimalistický, ergonomie skvělá a třeba joystick převodovky je dvojčetem toho z Mnichova. To samozřejmě nevadí, naopak je to dobře a lidi dostanou to, co se prostě líbí a funguje.

Alfa Romeo k tomu přidává i několik hezkých detailů, jako jsou obří pádla řazení napevno umístěna ke sloupku řízení a startování tlačítkem na volantu. Ano, obě věci jsou přímo převzaty od Ferrari. Přístrojový štít stále nese ukazatele zabudované v tubusech a mezi nimi se nachází větší displej palubního počítače. Velmi svěžím a originálním detailem je zabudovaná obrazovka infoteinment systému do skleněné linky palubní desky. Pokud je vůz vypnut, vůbec nejde vidět. V dnešní době “nalepených” tabletů to vypadá naprosto úchvatně. Potěší i velmi hezký volant a skvělé zpracování. Trochu horší je to s vnitřním prostorem, ten je dost pod průměrem třídy. To platí i pro samotný systém infoteinmentu, který má sice hezkou grafiku, ale je docela pomalý a hůře se v něm orientuje. Jenže pak nastartujete a ujedete pár kilometrů a vášnivě se zamilujete!

giulia7

Alfa Romeo to vzala tak vážně, že celou novou platformu, nazvanou Giorgio, svěřila do vývoje technickému řediteli Ferrari, Philippe Kriefovi. Ten přivedl na svět třeba legendární 458 Italia. Giulia používá klasickou koncepci a bylo přitom dosaženo ideálního rozložení hmotnosti 50 % na přední a 50 % na zadní nápravu. Vepředu naleznem dvojitá lichoběžníková ramena a vzadu vícenásobná (multilink).

Podvozek samotný má dvě strany mince. Jedna je sportovní a velmi vás překvapí. Julie totiž zatáčí a funguje až neuvěřitelně agilně a krásně se vrhá do oblouku, drží stopu, nenaklání se a krásně utahuje stopu při správné práci s plynovým pedálem. Jízda je ještě o kousek sportovnější než u fantastického Jaguaru XE nebo trojky od BMW. Druhou tváří je komfort, který naštěstí nepadl za oběť. Giulia umí žehlit nerovnosti a plavně se nést krajinou. Aby ne, má adaptivní tlumiče, které proměnu mezi dvěma tvářemi umožňují. Je to však vyváženost a odhodlanost vrhat se do zatáček, která vás nadchne.

giulia3giulia6

Osobně mě překvapilo i řízení, na které jsem si musel netradičně dlouho zvykat. Je totiž až příliš strmé a vůz na něj ihned reaguje. Prvních pár dnů jsem se divil, že mě žádná hlídka nezastavila s podezřením na jízdu pod vlivem. Kličkoval jsem po silnici jako po deseti pivech.

Pod kapotou je 2,2litrový naftový čtyřválec s přeplňováním jedním a docela velkým turbodmychadlem. Hodnoty výkonu i točivého momentu jsou poměrně vysoké – 132 kW a 450 Nm. kroutícího momentu. Na dynamice se to projevuje citelně a tohle auto dokáže razantně zrychlovat v městských, ale i mimoměstských rychlostech. Navíc táhne v celém spektru otáčkoměru a ani na dálnici se nedá zahanbit, znatelně zrychluje i nad povoleným českým dálničním limitem. Aby ne, akcelerace na “kilo” zabere jen 6,8 sekundy! Slušná naftička. Z motoru a podvozku jde cítit, jak je auto krásně hravé a chtělo by házet zadečkem, jenže pozor, u standardních Giulií si nemůžete vypnout ani omezit stabilizaci. To je vyhrazeno jen vrcholnému modelu quadrofoglio. Proč Alfo, proč?

giulia2

Alfa Romeo nabízí jízdní režimy “DNA”. Rozdíly mezi jednotlivými nastaveními jsou velké, hlavně co do chování motoru. Zatímco v ekologickém “a” je auto vážně pomalé, nechce příliš zrychlovat a na plyn musíte šlapat o poznání více, tak v režimech “n” a nebo “d” (sportovní) se to změní. V dynamickém režimu znamená byť jen minimální změna pozice pedálu náležitou reakci, motor je hodně lačný po otáčkách a rychle do nich stoupá. A co spotřeba paliva? Při běžné, nikoliv úplně úsporné jízdě jsme se pohybovali nad šestilitrovou hranicí.

Kvituji, že Alfa Romeo se rozhodla pro automatickou osmistupňovou převodovku od ZF, čímž zákazníkům nabízí to nejlepší na trhu. Povedlo se i finální sladění s motorem a převodovka absolutně necuká, je sametová a řadí bleskově oběma směry. Pozice za volantem je ideální, sedí se nízko a přesně proti ovládacím prvkům. Vůz je navíc praktický, pohodlně odvezete pět dospělých a do solidně velkého kufru dáte spoustu věcí.

giulia5

Alfa Romeo Giulia není jen návratem klasické koncepce, ale auto, po kterém člověk opravdu zatouží. Ztělesnění nádherného designu a perfektních jízdních vlastností vás zcela pohltí. Je to auto o emocích, zážitcích a také důkaz, že se dnes ještě dělají opravdová řidičská auta. Charakter a vášeň je něco, co v chladných německých strojích nezažijete. Je lepší díky svému projevu a pocitům, které ve vás zanechá. Je to jako bláznivá zamilovanost, kterou nemůžete vyhnat z hlavy a srdce!

Plusy

– Vzhled a image
– Interiér a zpracování
– Převodovka ZF
– Potentní motor
– Jízdní vlastnosti
– Nízká spotřeba
– Je to Alfa Romeo

Mínusy

– Podprůměrný vnitřní prostor
– Horší infoteinment
– Vysoká základní cena

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz