1155919-290712

V Rakousku hrozí vysoké pokuty i za banality

29. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Ať už jedete v zimě na hory nebo v létě se podívat na jezera, neměli byste zapomínat, že v Rakousku se pokutují i zdánlivě banální věci, které se u nás běžně přehlížejí. U hranic si tak nezapomeňte koupit dálniční známku (9,40 eur pro osobní automobil). Průjezd bez ní by vás vyšel poměrně draho, a to na 120 eur na místě, případně ve správním řízení by vás čekala pokuta od 300 do 3000 eur.

Dle některých zdrojů nemají rakouští policisté v lásce, pokud máte na čelním skle nalepené staré dálniční známky a za to vás mohou i pokutovat. V Česku se to zas tak zásadně nekontroluje, přestože výstavní nástěnku byste z čelního skla dělat neměli.

V Rakousku byste si měli hlídat i nohu na plynu, neboť policisté jsou přísní i v této oblasti. Pokutují řidiče i při překročení maximální dovolené rychlosti o pouhé 3 kilometry, proto se nespoléhejte na to, že vám automobil o 5 kilometrů rychlost zkresluje, to platí možná tak u nás, ale v Rakousku určitě ne. Nezapomeňte tedy, že maximální dovolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obci 100 km/h a na dálnici 130 km/h. Na některých úsecích dálnic se objevují oblasti úsekového měření, pokud v této oblasti projedete nad rychlostním limitem, tak nejen, že dostanete pokutu za rychlost, ale také můžete dostat pokutu za znečišťování životního prostředí, a to až ve výši 2000 eur.

V kolonách byste neměli zapomínat na záchranou uličku, kterou projíždí složky záchranného systému. Pokud byste tak neudělali, hrozí vám pokuta ve výši 60 tisíc korun. Dejte si také pozor, kde parkujete. V Rakousku se nepoužívají botičky, ale auto se rovnou odtáhne. Důležité je také to, že v zemi není dovoleno používat on-board kamery, které zaznamenávají jízdu. Nejen, že vám hrozí vysoká pokuta, ale kamera vám bude také odebrána. Při cestování si také hlídejte bezpečnostní vzdálenost před vozidlem, v opačném případě hrozí pokuta 50 eur. Stejná výše vás čeká, pokud vás policisté uvidí telefonovat za jízdy.

Dále u sebe musíte mít reflexní vestu s bílými pruhy, které odráží světlo. Pokud u sebe budete mít při policejní kontrole pouze tu zelenou, bude se na vás nahlížet, jako byste u sebe žádnou vestu neměli a můžete očekávat pokutu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz