dacia-lodgy-und-dokker-facelift-articledetail-6882ffcd-1003291

Víme, které ojetiny prodáte nejrychleji a nejpomaleji

25. 8. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Tisíce použitých automobilů se každý den objevují na inzerátových portálech, od malých hatchbacků po luxusní SUV. Dokonce i ty nejvzácnější modely nakonec najdou nové majitele, ale průměrná doba, kterou to trvá, se může lišit.

Zajímalo nás, která vozidla se prodávají nejrychleji, takže jsme se podívali do našich historických zpráv. Tentokrát jsme se podívali na Rumunsko, Litvu, Polsko, Spojené království, Maďarsko a Českou republiku – kombinaci středoevropských, východoevropských a západoevropských trhů. Některé zjištění jsou překvapivá.

Nejrychleji se prodávají malé ekonomické vozy

Pokud vlastníte hatchback, strávíte s jeho prodejem méně času než s jinými typy karoserií. Městskými řidiči jsou oblíbená malá auta, protože jsou levná na pořízení, nabízejí dobrou spotřebu paliva a potřebují méně místa na zaparkování než robustní automobily nebo víceúčelová vozidla.

best-selling-cars-1536x969

Crossovery nebo malá SUV jsou také oblíbená mezi kupujícími ojetých vozidel. Nicméně každá země má svůj oblíbený typ. Malá auta jsou populární v Polsku a Maďarsku. Poláci mají slabost pro Fiat Seicento, který se průměrně prodá za pouhých 13,7 dní, zatímco Maďaři dávají přednost modelu Suzuki Swift (18,1 dní).

Litevci, Britové a Rumuni mají rádi větší vozidla. Rumuni mají rádi Suzuki Grand Vitara, která obvykle najde nového majitele za 25,7 dní. Pětice nejrychleji se prodávajících aut v Rumunsku pochází z Japonska: Honda, Suzuki a Mitsubishi.

Litevci rovněž milují japonská auta a milují je natolik, že Honda HR-V se dá prodat za 12,5 dní, což je rychleji než jakýkoli jiný vůz ve všech zemích, na které jsme se podívali. Model Škoda Kodiaq je nejrychleji se prodávajícím modelem ve Spojeném království (19,5 dní). Zatímco v České republice překvapivě vévodí model Dacia Dokker (25,9 dní), který je k dispozici nejen jako osobní vůz, ale také jako dodávka s prostorem pro náklad.

Některá vozidla se prodávají více než 2 měsíce

Nikdo nechce čekat příliš dlouho, než se někdo rozhodne koupit jeho auto. V ideálním světě se zbavíte jednoho vozidla a koupíte si další v ten samý den. To však může fungovat pouze tehdy, pokud své auto vyměníte u prodejce. Pokud prodáváte nebo kupujete online, pravděpodobně to bude vyžadovat dávku trpělivosti.

worst-selling-cars-1536x969

Toto platí zejména pokud žijete v Rumunsku a vlastníte Porsche Taycan. Zatímco toto auto může být splněným snem mnoha nadšených automobilových fandů, trvá průměrně 66,9 dní, než najde nového majitele.

Obecně platí, že luxusní a prémiové vozy se prodávají hůře, protože si jen malá část řidičů může dovolit utratit desítky nebo dokonce stovky tisíc eur za automobil.

Prodej vozů značky Porsche má potíže i ve Spojeném království, kde modely 911 a Boxster patří mezi nejméně prodávaná vozidla (průměrně 48,4 dní). Jaguar F-Pace je dalším skvělým automobilem, který se dlouho prodává – 42,6 dní v Polsku.

Opel Grandland X (60,9 dní v Maďarsku), Volvo V90 (52,2 dní v Litvě) a BMW řady 6 (65,6 dní v České republice) jsou také drahá auta, která si může dovolit jen málo lidí. Kupující prémiových vozů jsou obvykle ochotni čekat déle na vůz, který se jim líbí. Často hledají svůj požadovaný model i v jiné zemi. Východní Evropa je cílem dalšího života mnoha luxusních vozů ze západních zemí, kde je větší výběr těchto modelů.

Oblíbená auta nemusí být nutně snadněji prodatelná

Zatímco by se mohlo zdát, že prodej oblíbených modelů je snazší, neplatí to vždy. Například prodej vozu Volkswagen Golf v Rumunsku trvá 31 dní. Nabídka modelů Golf je vysoká, proto prodávající musí mít trpělivost, dokud nenajdou kupce. Situace je podobná v Litvě (21,5 dní), Polsku (26,1 dní), Spojeném království (25,3 dní), Maďarsku (34,1 dní) a České republice (46 dní).

how-long-it-takes-to-sell-a-vw-golf-1536x532
Některá vozidla jsou používána jako taxi a mají dobré jméno. To platí pro případ vozu Toyota Prius v Litvě, který se prodává za 17,1 dní. Ve všech uvedených zemích trvá prodej elektrických vozů déle než “obyčejných” automobilů. Ačkoli prodej použitých elektrických vozů roste, jejich oblíbenost je stále mnohem nižší než u tradičních vozidel.

To, jak rychle můžete své auto prodat, závisí na jeho motoru, technických specifikacích, stavu a dokonce i barvě. Nepochybně prodáte černý Volkswagen Passat rychleji než žlutý, nebo dobře udržovaný model rychleji než ten poškozený korozi. Především však udržováním auta ve správném stavu pomůžete urychlit jeho prodej… a stejně tak i poskytnutím historie vozidla k nahlédnutí.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz