znacka11

Zvláštní dopravní značka zaujala evropské řidiče: Za její ignorování ale hrozí vysoké pokuty

17. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Na silnici se objevila zcela nová značka dopravního značení, tvořena bílým diamantem na modrém pozadí. Pokud pravidla tohoto značení nedodržíte, můžete očekávat poměrně vysokou pokutu. Účel spočívá v podpoře sdílení automobilů prostřednictvím vyhrazeného pruhu.

V zahraničí se uplatňují odlišné předpisy, a ti, kdo cestují, jsou povinni být s nimi obeznámeni. Nová nařízení na silnicích mohou zatížit každého řidiče a bez aktivního sledování změn a novinek nemá řidič šanci předvídat sankce, které mu na silnicích hrozí, jako například pokuta ve výši 3 000 Kč (120 Eur) za ignorování této nové dopravní značky. Ta se nachází převážně ve Francii, ale pomalu se rozšiřuje do dalších zemí EU jako sousední Německo. Často se s ní setkáte také v USA.

935479-circulation-nouveau-panneau-lie-au-covoiturage-sur-les-routes-attention-a-l-amende

Dopravní předpisy, zákony a pravidla se neustále mění nejen v České republice, ale i v zahraničí. Musíme si být vědomi zcela nového druhu dopravní značky, která se objevila na francouzských dálnicích u měst jako Paříž, Grenoble, Lyon, Nantes, Štrasburk a Rennes. Jedná se o modrý čtverec s bílým diamantem, který označuje pruhy vyhrazené pro spolujízdu.

Abyste se vyhnuli pokutě, musíte mít ve vozidle alespoň dvě osoby, abyste mohli využívat takto označený jízdní pruh. Budou také instalovány kamery pro sledování dodržování tohoto pravidla. Tyto značky jsou součástí Občanské klimatické konvence, která si klade za cíl omezit znečišťování spojené s automobily. Od začátku letošního roku je rovněž k dispozici dotace ve výši 100 eur na sdílení automobilu.

To znamená, že označené pruhy nesmí používat každý řidič, ale pouze určená skupina motoristů. Nová pravidla platí pro pruhy vyhrazené pro taxíky, veřejnou dopravu, elektromobily a vozy s alespoň třemi cestujícími. Motorkáři mohou využívat tyto pruhy pouze ve dvou, tedy se spolujezdcem. Elektrická vozidla musí mít speciální nálepku s nulovými emisemi, aby mohla jet v pruzích označených diamantem.

BEM8NE A carpool only exit sign on Highway 405 in Bellevue, Washington, USA

Porušení těchto pravidel a neoprávněné používání pruhů s bílým diamantem může mít za následek vážné problémy pro řidiče. Francouzské předpisy stanovují pokutu ve výši 3 000 Kč (120 Eur). Důležité je upozornit, že pokuta může být i automaticky udělena pomocí kamer, které sledují počet cestujících v autě. Cílem nového opatření je podporovat sdílené cesty a snižovat intenzitu silničního provozu a emise výfukových plynů. Majitelé elektromobilů mají privilegia, umožňující jim používat pruhy označené diamantem i bez spolujezdce.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz