Řidička kamionu na D1 nadýchala 2,42 promile. Policisté nevěřili výsledku kontroly

Foto: Shutterstock. Zdroj: Policie ČR

Běžná bezpečnostní kontrola na dálnici D1 odhalila mimořádně nebezpečný případ. Policisté na Vysočině zastavili tahač, jehož šestačtyřicetiletá řidička usedla za volant s téměř dvěma a půl promile alkoholu v krvi.

I běžná jízda s kamionem nebo tahačem vyžaduje maximální soustředění a chladnou hlavu. Když se však za volant takového kolosu posadí člověk výrazně pod vlivem alkoholu, může se z několikatunového vozidla stát obrovské riziko pro všechny kolem. Právě takový případ odhalili policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově během rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce na Vysočině.

Téměř dvě a půl promile za volantem tahače

Pozornost policistů upoutal tahač značky Iveco se zahraniční registrační značkou, který dopoledne projížděl po dálnici D1 ve směru na Brno. Hlídka vozidlo navedla na dálniční odpočívku na 111. kilometru a řidičku vyzvala ke kontrole dokladů a dechové zkoušce.

Výsledek byl alarmující. První měření ukázalo hodnotu 2,23 promile, při opakované zkoušce o několik minut později přístroj naměřil dokonce 2,42 promile alkoholu. Policisté ženě na místě zadrželi řidičský průkaz, zakázali jí další jízdu a převezli ji do nemocnice v Jihlavě na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve.

Tahač naštěstí nemusel zůstat odstavený. V kabině s řidičkou cestoval také druhý řidič, který byl střízlivý a mohl se o vozidlo postarat. Žena si následně ve zkráceném přípravném řízení převzala sdělení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Kontroly se zaměřily na kamiony i dodávky

Případ opilé řidičky byl nejzávažnějším, ale zdaleka ne jediným prohřeškem, který policisté během akce zaznamenali. Speciální kontroly na dálnici D1 i páteřních komunikacích Kraje Vysočina se zaměřily mimo jiné na dodržování povolené doby řízení, povinné bezpečnostní přestávky, technický stav vozidel, upevnění nákladu a kontrolu dokladů.

Celkem policisté zkontrolovali 43 dodávkových a nákladních vozidel. Z toho 15 patřilo českým dopravcům, 22 dopravcům ze zemí Evropské unie a šest provozovatelům ze států mimo EU. Během kontrol odhalili pět porušení předpisů, za která uložili pokuty přímo na místě.

Každý zvážený kamion byl přetížený

Součástí akce bylo také nízkorychlostní kontrolní vážení. Policisté na váhu navedli pět nákladních vozidel, přičemž ve všech případech šlo o české provozovatele. Výsledek byl stoprocentní, ovšem v negativním smyslu. Všech pět kontrolovaných vozidel překročilo povolené hmotnostní limity.

Za zjištěná porušení policisté uložili na místě pokuty v celkové výši 7 500 korun a všech pět případů oznámili příslušnému správnímu orgánu. Provozovatele přetížených vozidel tak nyní čeká správní řízení, v němž jim mohou hrozit další vysoké sankce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *