cupra-formentor-vz5_12_small

CUPRA Formentor VZ5 pohání pětiválec s 390 koňmi

22. 2. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Světová premiéra modelu CUPRA Formentor VZ5 u příležitosti 3. výročí značky CUPRA posouvá limity modelové řady CUPRA Formentor, prvního vozidla vyvinutého exkluzivně pro značku CUPRA, na dosud nevídanou úroveň.

Srdcem vysokovýkonného CUV je pětiválec, který je zdrojem nekompromisní dynamiky. Na trhu jedinečný model CUPRA Formentor VZ5 kromě toho nabídne zákazníkům ještě více sofistikovanosti a exkluzivních zážitků.

CUPRA Formentor je dokonalým ztělesněním DNA značky CUPRA. Inovativní design a konstrukce tohoto ikonického modelu zaručuje intuitivní ovládání a nevšední zážitky z dynamické jízdy. Formentor VZ5 posouvá hranice možného ve všech ohledech.

Dynamické proporce modelu CUPRA Formentor VZ5 umocňují sportovní celkové vzezření spolu s vizuálně zvýrazněnou zádí a dlouhou kapotou, pod níž je uložen pětiválcový motor TSI 2,5 litru, který poskytuje nejvyšší výkon 287 kW/390 koní a maximální točivý moment 480 Nm.

CUPRA Formentor VZ5 je ideálním vozem pro oslavu 3. výročí samostatné značky CUPRA, která vytrvale pokračuje ve svém úsilí vyvíjet a konstruovat vozidla na základě její nezaměnitelné DNA. Vozidla CUPRA se vyznačují rozmanitostí a jsou stejně přitažlivá pro fanoušky sportovní jízdy i pro náročné řidiče hledající nevšední automobil pro každodenní provoz ve všech dopravních situacích.

VZ je zkratkou španělského slova Veloz s významem rychlý. Je to tedy výstižné označení pro nejvýkonnější verze modelu CUPRA Formentor. Vysokovýkonnému CUV dal název mys Formentor na španělském ostrově Mallorca, který patří mezi nejkrásnější a nejdivočejší oblasti Baleár.

CUPRA Formentor VZ5 tyto atributy ještě umocňuje, a pro automobilové nadšence tak představuje dokonalé ztělesnění sportovních výkonů spalovacího motoru. S tím se pojí samozřejmě i exkluzivita, protože celková výroba této verze je omezena na 7000 vozů.

Vrcholný zážehový pětiválec o výkonu 390 koní dokonale ztělesňuje DNA značky CUPRA a svými výkony otřese vnímání značky a očekávání toho, co dokáže nabídnout.

Zárukou dynamiky, emociálních zážitků a sportovních výkonů je kombinace vyspělého podvozku s nastavitelnými jízdními režimy a posuvníkem DCC, progresivního řízení, vyspělé převodovky s rychlým řazením a suverénním systémem pohonu všech kol 4Drive.

Vyspělé technologie se ukrývají pod vnějším designem, který posouvá hranice estetické vytříbenosti detaily z uhlíkových kompozitů a agresivnějším vzhledem v dokonalém souladu s charakterem verze VZ5 zaměřené na nekompromisní sportovní výkony.

Interiéru vládne moderní a sportovní atmosféra v jedinečném pojetí značky CUPRA. Mezi dominanty interiéru patří volant CUPRA, 12“ displej informačního a zábavního systému a nejvyspělejší řešení v oblasti konektivity. Celkový dojem završují zcela nová sedadla CUPBucket čalouněná kůží a poprvé představená ve verzi VZ5.

Na stále rušnějších silnicích vzrůstá rovněž význam bezpečnosti a komfortu. CUV je díky vyspělým asistenčním a bezpečnostním systémům jedním z nejbezpečnějších modelů ve svém segmentu.

Ikonický přeplňovaný pětiválec TSI pod kapotou poskytuje nevšední sportovní dynamiku za burácejícího zvukového doprovodu. Motor kombinuje přímé vstřikování benzinu a přeplňování turbodmychadlem. Výsledkem je nejvyšší výkon 287 kW/390 koní mezi 5700 a 7000 ot./min. Maximální točivý moment 480 Nm je k dispozici již od 2250 ot./min. Čtyři koncovky výfukové soustavy v barvě mědi vydávají jedinečný rytmus a zvuk tohoto pětiválcového motoru.

Tento motor je automobilovým nadšencům dobře známý a má u nich skvělou pověst. Značka CUPRA se nicméně zaměřila na zdokonalení jeho chladicí soustavy. Její specifická konstrukce pro model CUPRA Formentor optimalizuje výkonovou charakteristiku.

Ohromující motor se zdvihovým objemem 2,5 litru spolupracuje se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, která se vyznačuje rychlým řazením. CUPRA Formentor VZ5 dokáže díky tomu zrychlit z klidu na 100 km/h za pouhých 4,2 sekundy a dosáhnout nejvyšší rychlosti 250 km/h. To jsou čísla, z nichž bude řidiči za volantem naskakovat husí kůže.

Vysokovýkonný automobil musí mít podvozek připravený na extrémní jízdu. CUPRA Formentor VZ5 toho dosahuje dokonale integrovanými vyspělými podvozkovými technologiemi. Vozidlo má o 10 mm nižší světlou výšku než CUPRA Formentor VZ 310 k, takže na silnici vypadá ještě dynamičtěji.

Systém adaptivních tlumičů DCC nabízí 15 úrovní plynule nastavitelného tlumení, což umožňuje zvolit pro každé kolo zvlášť nejlepší charakteristiku v závislosti na provozních podmínkách a jízdním režimu zvoleném řidičem.

CUPRA Formentor VZ5 nabízí různé jízdní režimy, které řidič snadno aktivuje tlačítkem voliče režimů CUPRA na volantu CUPRA. Jednotlivé režimy mění charakter vozu podle požadavků řidiče. Řídicí jednotka podvozku byla pro model CUPRA Formentor VZ5 optimalizována vzhledem k vysokému výkonu pětiválcového motoru, a ještě vyšším požadavkům na jízdní dynamiku v jakékoli jízdní situaci.

To však není všechno. K mimořádné jízdní stabilitě modelu CUPRA Formentor VZ5 přispívá také systém pohonu všech kol 4Drive, který umocňuje zážitky z mimořádně dynamické jízdy.

Při průjezdu zatáčkou je rozhodující chování vozu na vjezdu i výjezdu. CUPRA Formentor VZ5 exceluje i v tomto ohledu díky šestipístkovým brzdovým třmenům Akebono a 20“ kolům CUPRA z lehké slitiny v exkluzivním designu pro toto CUV. Řidič má při brzdění pocit naprosté jistoty v jakékoli situaci.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz