buy-used-cars-lineup-720x405

Jak auta ztrácí svou hodnotu a jak starou ojetinu se vyplatí kupovat

28. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Při usednutí do nového vozu a ujetí prvních kilometrů ztrácí vozidlo zpravidla deset procent své hodnoty. Toto letité pravidlo narušil až extrémní výpadek v dodávkách nových vozů během pandemie v letech 2020 až 2022. Nová auta byla v některých případech levnější než totožná ve stavu zánovního vozu, neboť zánovní vůz byl dostupný hned a na nový se v některých případech čekalo i více než rok. Automobilový trh se ale postupně vrací do původního stavu a proto Carvago porovnalo jednotlivé třídy aut a jejich schopnost držet, respektive ztrácet hodnotu.

Za Range Rover si zákazník připlatí. Téměř Dvakrát.

Největší procentuální ztrátu napříč všemi analyzovanými vozy vykázal Land Rover Range Rover, luxusní SUV nabízející bohatou výbavu a moderní techniku. Důvodem takového poklesu mohou být problematické motory, které při špatně nastaveném servisu vypoví svou službu už při relativně nízkém nájezdu. Na druhou stranu, čtyř až pětiletý kus s perfektní servisní historií nabízí lákavou příležitost získat luxusní ojetinu za zlomek původní ceny. “Kupovat Range Rover bez jasné servisní historie a správným intervalem výměny oleje je obrovským hazardem a například naší kontrolou takový vůz neprojde,” říká Marek Dvořák, šéf výkupu vozidel v Carvago.

LUXUSNÍ SUV
ZNAČKA MODEL PALIVO PŘEVOD. POHON ROK ZTRÁTA HODNOTY
LAND_ROVER RANGE_ROVER DIESEL AT 4X4 2019 54,71
AUDI Q7 DIESEL AT 4X4 2019 35,93
BMW X5 DIESEL AT 4X4 2019 40,45

Malé tratí málo

Na druhém konci žebříčku najdeme pochopitelně levná kompaktní auta, která i díky dynamice trhu ojetin v posledních letech tratila v průměru kolem 5 procent své hodnoty za rok. Za premianta v kategorii byla Toyota Aygo, která průměrně tratila méně než čtyři procenta své hodnoty ročně. Jako jeden z důvodů lze označit obecný ústup této kategorie se spalovacími motory v nabídce nových vozů.

KOMPAKTNÍ VOZY
ZNAČKA MODEL PALIVO PŘEVOD POHON. ROK ZTRÁTA HODNOTY
HYUNDAI I10 PETROL MAN 4X2 2019 19,63
TOYOTA AYGO PETROL MAN 4X2 2019 15,92
MITSUBISHI SPACESTAR PETROL MAN 4X2 2019 22,91
KIA PICANTO PETROL MAN 4X2 2019 26,43

Ojetina tratí nejméně

Dynamika ztráty hodnoty je pochopitelně největší v prvním roce provozu, poté se ztráta hodnoty v čase zpomalí. “Čistě pragmatický přístup k nákupu vozu vede k nákupu tři až pět let starého auta, které má největší propad ceny za sebou,” říká Jakub Šulta, zakladatel online tržiště Carvago.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz