1280px-Jeepney

Jeepney – Tam, kde již Silvestr skončil

31. 12. 2012 • Novinky, Tuning

Že jste něco podobného ještě neviděli? Případně je vám takový model povědomý, ale nevíte, kam jej zařadit? S tím vám rádi pomůžeme. Musíte se podívat až na daleké Filipíny!

Stejně jako řada z vás každý den nastupujete každé ráno do stejného autobusu, jsou nuceni za prací či vzděláním cestovat i obyvatelé Filipín. Oproti našim na vlas stejným Karosám se však tamní kutilové rozhodli připravit poněkud pestřejší hromadnou dopravu. Představujeme vám Jeepney.

A slovo Jeep, které je v názvu tohoto chameleona rozhodně není náhodou. Jak jistě sami rozpoznáte, Jeepney Jeep přece jen připomíná. Nejedná se totiž o nic jiného než staré dobré Willysy, které po sobě zanechala americká armáda poté, co se stáhla zpět do své vlasti od osvobození Filipín v závěru Druhé světové války. Tamní automobilová produkce většinou sestávala pouze z továren amerických společností, které tuto lokalitu rády využívaly k možnosti expanze na asijské trhy. V průběhu druhé poloviny dvacátého století jim však politika nebyla příliš nakloněna a výrobu automobilů vlastní konstrukce se také nepodařilo realizovat. Vzrůstající počet obyvatel měl však své nároky na dopravu a Jeepney byl proto jeho logickým vyústěním. Základní součástí pro takovou výrobu, tedy Willys, byl v té době na každém rohu a jeho použití bylo tedy nasnadě. Samozřejmě jako Jeepney najdete i vozy původně docela jiných značek jako například Suzuki. Početně však zcela jednoznačně vede oblíbený armádní vůz.

Tak vypadaly počátky fenoménu jménem Jeepney. Dnes se již jedná o skutečnou sériovou výrobu těchto vozů. Možná proto, že Willysy již jednoduše došly. I tak se jedná o komponentní výrobu z dílů dodávaných mnoha jinými společnostmi a automobilkami. Co je však na Jeepney nejzajímavější je, že snad není možné najít dva stejné kusy. Každý řidič si již svůj Jeepney upravil dle svého a my se tak můžeme kochat pestrostí jednotlivých více či méně vkusných kreací. Pokud budete mít chuť užít si nekonečné písečné pláže tichého oceánu a poznat pohostinnost tamních obyvatel, dovolenou na Filipínách můžeme jen doporučit. Rozhodně se ale vykašlete na moderní klimatizované autobusy a dejte přednost klasice. Na Jeepney hned tak nezapomenete.

  

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY