IMG_4659

Mercedes-Benz S 500 Cabriolet vs Maserati GranCabrio – Moderní technika vyzývá starou školu

1. 10. 2016 • Exkluzivní testy, Extrémní vozy, Luxusní vozy, Maserati, Mercedes-Benz, Novinky, Sportovní vozy, Srovnávací testy, Testy

Luxusních kabrioletů se čtyřmi plnohodnotnými místy k sezení je jako šafránu. Za zmínku stojí Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé, Bentley Continental GTC, Mercedes-Benz S Cabriolet a Maserati GranCabrio. První zmíněný je skvělý, ale až přehnaně drahý a Bentley je zase zastíněno jízdními vlastnostmi Mercedesu. Maserati je sice ve spoustě věcech za konkurencí, ale překonává ji charizmatem a duší, kterou má. Díváme-li se na to z pohledu ceny, jízdních vlastností, kvalit a faktoru X, tak nejrozumnější volbou je Mercedes a Maserati. A právě proto je dnes postavíme proti sobě, tváří v tvář a uvidíme, kdo z tohoto souboje odejde jako vítěz. Bude to technologiemi nabitý Mercedes-Benz S 500 Cabriolet nebo oldschoolové Maserati GranCabrio?

7

Pamatujete si na rok 2010, kdy byl reprezentační tým České republiky v ledním hokeji považovaný za absolutní outsidery? Téměř všechny hvězdy NHL odřekly účast na turnaji a Čechům nezbývalo než doufat ve štěstí. První zápasy byly průměrné a vyhlídky na pěkné umístění se rozplývaly před očima. Jenže potom přišel nečekaný obrat. Těsné vítězství nad Finy a posléze nepochopitelná výhra proti Švédsku, kdy jsme dali srovnávací gól 8 sekund před koncem a nakonec vyhráli na nájezdy. Doteď to byla podle světových odborníků jen náhoda a šťastná chvilka. Ale pak se stalo něco bombastického. Ve finálovém duelu byla ruská reprezentace roznesena na kopytech a kluci si odvezli zlatou medaili. A to i navzdory tomu, že z hráčské stránky byly mnohem horší než špičková konkurence. A víte proč? Protože do toho vložili srdce, duši a neskutečnou bojovnost.

Asi si říkáte, proč tu řeším hokej, vždyť je to úplně jiné téma. A vlastně máte pravdu. Jenže já jsem právě přesedl z dokonalého Mercedesu S 500 Cabriolet do Maserati GranCabrio – eSko je prakticky v každém měřitelném ohledu lepší, je kvalitněji udělené, pohodlnější, rychlejší a při každodenním používání příjemnější, ale GranCabrio bojuje svým odhodláním, charismatem a jedinečností. Dokáže to využít ve svůj prospěch stejně jako kluci na mistrovství v roce 2010 nebo bude zastíněno papírově silnějším soupeřem a za pár let už si na něho nikdo ani nevzpomene?

„V eSku si připadám jako ve vesmírné lodi z budoucnosti, v GranCabriu jako ve světě plném emocí.

Pod kapotou S 500 pracuje 4.7-litrový osmiválec BiTurbo, který produkuje výkon 455 koní v 5250 otáčkách a točivý moment 700 Nm od 1800 otáček za minutu. Síla putuje přes devítistupňovou automatickou převodovku 9G-TRONIC na zadní kola. Hmotnost je macatých 2115 kilogramů. Zrychlení z nuly na stovku proběhne za 4.6 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezených 250 km/h. Jako třešničku na dortu Mercedes přidává podvozek, který dokáže kompletně eliminovat náklony karoserie v zatáčkách.

5

Maserati na to jde postaru. Vidlicový osmiválec o objemu 4.7-litru se přeplňování vyhýbá obloukem a je pyšný na své atmosférické plnění. Jeho výkon je solidních 450 koní při 7000 otáčkách a krouťák 510 Nm při 4750 otáčkách za minutu. Přenos je řešen přes klasickou automatickou převodovku se šesti stupni a poháněna jsou zadní kola. Ručička váhy ukazuje 1980 kilogramů a stopky při sprintu z nuly na stovku zobrazí hodnotu 5.2 sekundy. Maximální rychlost je vlasy cuchajících 285 km/h.

Usedám do luxusních křesel trojcípé hvězdy, přede mnou dva velké LED displeje, úžasná palubní deska obohacená o obloukový dekor ze dřeva a čalouněná jemnou kůží. Ovládací prvky jsou vyrobené z pravého hliníku a jejich ergonomie se zdá být vynikající. Tlustý věnec volantu skvěle padne do rukou a se staženou střechou se dá díky ofuku krku, inteligentní klimatizaci a parádním deflektorům větru jezdit i za chladného počasí. Zpracování všech částí je nepopsatelné, chybičku nenajdete nikde. Do očí bijí hlavně detaily včele s dvojicí reproduktorů za zadními sedadly. Úplným úletem je vyhřívaná loketní opěrka, dvojvrstvá skla a plátěná střecha složená z šesti vrstev. Je to něco nepřekonatelného.

4

Oproti Mercedesu je naše italská kráska jen ”obyčejným” autem prémiové kategorie. Má interiér čalouněný kvalitní kůži, příjemná sedadla, nízký posed, dva velké budíky a klasickou plátěnou střechu. Bohužel se najdou i zápory v podobě zpracování a materiálů. Ergonomie všech prvků je průměrná a samotné ovládání informačního systému bez trochy cviku náročné. Zavazadlový prostor je pouhých 173 litrů, proti čemuž eSko nabízí litrů 350, a že je to v reálném světě znát.

„Mačkám tlačítko Start a do výfuku hrubě zaduní 2x přeplňovaný osmiválec z Německa, jenže kolega otáčí klíčkem v Maserati a mně naskakuje husí kůže.“

Pár slov věnujeme exteriérům, i když se jedná spíše o subjektivní záležitost. Při pohledu na obě auta se totiž celá hra otáčí ve prospěch Itálie. Agresivní maska, zamračené světlomety a trojzubec uprostřed mřížky chladiče. Z bočního profilu zaujme nízko položená dlouhá kapota, vypouklé blatníky a splývavá záď. Celý designový orgasmus zakončují roztažené svítilny a čtveřice koncovek výfuku. Němci sází na chladný, ničím zvláště výrazný design. Příď je až příliš vysoká a zbytek prvků se nese v klasickém duchu dnešních Mercedesů. Neberte to však tak, že splyne s davem, to ani náhodou.

Konečně se přesouváme na silnice, které rozhodnou o tom, kdo se stane vítězem. Protože se jedná hlavně o stylová GT na běžné ježdění, kterým lze stáhnout střechu a užít si čerstvý letní vzduch, tak se na ně podíváme ze stránky praktičnosti pro denní ježdění. A tady jsou bohužel karty rozdány jednoznačně. Mercedes je nepředstavitelně komfortní a klidný. S nataženou střechou se chová jako limuzína, je tichý a příjemný na jakémkoliv povrchu. Manévrovatelnost je v rámci možností přijatelná a výhled povedený do všech stran. Bonusem je kufr, do kterého se vleze dostatek věcí a zadní sedadla, na která se dokáže usadit i průměrně vzrostlý člověk. Při jízdě na dálnici pomůže jeden z nejpropracovanějších adaptivních tempomatů, který spolupracuje se systémem držení v jízdních pruzích nebo chcete-li s ”autonomním” řízením. To znamená, že na dálnici prakticky nemusíte řídit a jen občas ťuknete do volantu, ať mu dáte najevo, že dáváte pozor. Dokonce umí zcela sám popojíždět v zácpách a vy si můžete v klidu chatovat s milenkou. Odhlučnění hraje nejvyšší ligu a ani v rychlostech okolo 200 km/h vůbec nevíte, že jedete.

6

Maserati má malý zavazadlový prostor, ale téměř totožné místo na zadních sedadlech. Bohužel při jízdě na rozbitých silnicích si umí vrznout, podvozek občas propustí ráz do karoserie a z auta jde cítit, že je stále napjaté a čeká, až mu pořádně naložíte. Ale k tomu později. Nedokáže se uvolnit jako jeho konkurenti a stále působí dojmem sportovnějšího vozu s DNA pravověrného Itala. Vychytávky, jako je třeba automatické brzdění před překážkou, v něm budete hledat marně. Jenže časem nastane chvíle, kdy na všechny ”nedostatky” zapomenete.

„Mercedes letí jako dělová koule, naopak Maserati uchvátí lineárním nástupem výkonu a famózním zvukem motoru.

Podvozek nastavený ve sportovním režimu, to stejné platí o převodovce, motoru a přede mnou se táhne klikatá okreska. To znamená jediné, romantické rande plynového pedálu s podlahou. Romantika se okamžitě mění v sadomasochistické hrátky, za což kromě velkého osmiválce může i dvojice turbodmychadel. Po jejích nafouknutí začíná už od 2000 otáček nepolevující zátah až do 5250 otáček za minutu. Síla motoru je devastující, ale je znát, že s přenosem výkonu mají zadní kola problém, což dávám za vinu vysoké hmotnosti. Zvukový projev je hrubý a kontrastně ho doplňuje jemně kvičící BiTurbo. Jeho tón je návykový, ale mohl by být mnohem hlasitější, což je škoda a zbytečně nevyužitý potenciál. Převodovka je bezproblémová v jakékoliv situaci, ale při rychlé jízdě ukazuje, zač je toho loket. Stupně jsou krátké a ještě zvýrazňují sílu motoru, řadí bleskurychle.

3

Z první zatáčky mám trochu respekt. Přeci jen řídím auto o hmotnosti vyšší než dvě tuny a fyzika je fyzika. Jenže po pár průjezdech zjišťuji, že podvozek eSka ji dokáže zákeřně obelstít. Umí totiž eliminovat náklony karoserie v zatáčkách a udržuje všechna čtyři kola přilepená k asfaltu. To má za následek parádní trakci za všech okolností, z čehož se dá vytěžit absurdně vysoká rychlost v zatáčkách. Na limitu už je však jeho váha znát a s vypnutou elektronikou je potřeba ho mít pořádně v ruce. Hlavně v technických pasážích umí kousat. Avšak s trochou cviku se nebezpečné kousání promění v zábavu, kdy lítáte bokem od apexu k apexu a jízdu si s úsměvem užíváte. Co vás ale při rychlejší jízdě omrzí, je odtažité řízení. Je sice tuhé, přesné a rychlé, ale komunikovat s předními koly neumí. Je znát, že je to luxusní ”limuzína” bez střechy, která na nějaké každodenní blbnutí na okreskách nebyla určena. Na druhou stranu se mi líbí silné a dobře dávkovatelné brzdy, které vadnou až při extrémním zacházení. Jen brzdový pedál by mohl být tužší.

„Za volantem S 500 si říkám, že řídím nejlepší auto na světě, jenže o 5 minut později v GranCabriu vykřikuji, vždyť toto auto může klidně vyhrát!

I Maserati přepínám do nejostřejšího nastavení a děje se něco neskutečného. Ve výfuku se otvírají klapky, ozývá se nádherný řev osmiválce od Ferrari a nedaleký les je najednou bez listí. Jeho zvukový projev je naprosto fantastický a eSku dává smrtelný úder. Mám z něho husí kůži, usmívám se jako idiot a chci znova, znova a znova! Je to PORNO! Pravá noha míří směr peklo a jeden z nejlepších motorů z Maranella se postupně probouzí k životu. Je jako sopka – zpočátku jen trochu teče, potom začne nebezpečně prskat a nakonec chrlí tuny žhavé lávy. Zátah je výrazný, reakce na plynový pedál okamžité a převodovka bez chybičky, jen by mohla řadit malinko rychleji.

2

Přepínám na řazení pádly pod volantem, která jsou umístěna pevně za volantem, jako u správného Itala. S ručičkou blížící se červenému poli v 7500 otáčkách mířím k prudké zatáčce, jdu ostře na tuhé a nekompromisní brzdy, uvolňuji je, volantem mířím na apex a jemně přidávám plyn. Výsledkem je rychlý a zábavný průjezd zatáčkou doplněný o vyjící zpěv motoru. S vypnutou elektronikou lze vykouzlit krásné drifty řízené jen plynem. To je kouzlo atmosféry!

Nejlepší je, když se zklidním, jedu jen lehce svižně a motor pomalu točím k nějakým 5000 otáčkám za minutu. Jízda je pak nepopsatelná. Kochám se krásnou podzimní krajinou, užívám si nebe nad hlavou, poslouchám muzikál osmi hrnků a s úsměvem na tváři jedu k cíli, který doufám, je ještě hodně daleko.

1

Pomalu se dostávám k závěru a na mně zbývá nejdůležitější rozhodnutí, vybrat vítěze. Už jsem pár aut srovnával, ale nikdy jsem nebyl tak na vážkách. Mercedes-Benz S 500 Cabriolet je ve všech ohledech fantastické auto, prakticky nemá žádnou chybu. Jenže je tu i jedno ale, když si ho chcete pořádně užít, nenechá vás pořádně vyblbnout. Pořád máte pocit, že řídíte limuzínu. Umí být pekelně rychlý a Maserati nechá daleko za sebou, ale chybí mu ta jiskra, díky které si ho zamilujete. Je prostě dokonalý až příliš. Na druhou stranu Maserati GranCabrio má chyb spoustu, ale zároveň umí okouzlit svým charizmatem a hlavně parádním motorem, díky čemuž ho budete milovat do konce života. Tím se dostáváme k odstavci na začátku testu, k přirovnání s českou hokejovou reprezentací z roku 2010, která své soupeře porazila hlavně srdcem. A přesně to se podařilo i našemu trojzubci ze staré školy.

Údaje o vozidlech

Mercedes-Benz S 500 Cabriolet

Motor: 4.7 l V8 BiTurbo
Výkon: 455 koní v 5250 ot./min.
Točivý moment: 700 Nm od 1800 ot./min.
Hmotnost: 2115 kilogramů
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 4.6 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Cena: 3 065 000 Kč

Maserati GranCabrio

Motor: 4.7 l V8
Výkon: 450 koní v 7000 ot./min.
Točivý moment: 510 Nm od 1800 ot./min.
Hmotnost: 1980 kilogramů
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 5.2 sekundy
Maximální rychlost: 285 km/h
Cena: 2 800 000 Kč

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz