skoda_105_s_1985_zazracny_nalez_03_800_6002

Na prodej je zánovní Škoda 105 S nalezena ve stodole

17. 8. 2020 • Historie, Novinky

Čas od času vám ukážeme opravdu zajímavé auto na prodej, které je na své stáři v nevídaně dobrém a nejetém stavu. Všechny teď ale překonává tato Škoda 105 S, která bylo nedávno nalezena ve stodole, a to v dokonalém stavu a s pouze 792 kilometry na tachometru. Ta byla chvíli u svého nového majitele, který na ní udělal servis, projel ji a nyní ji prodává.

Auto má být ve stavu, v jakém opustilo továrnu a nepředpokládají se žádné další investice. Jedná se o zcela základní variantu bez výbavy, která nemá ani bezpečnostní navinovací pásy nebo hlavové opěrky. Jedinou výbavou jsou lampičky ve stropě a stínítko pro řidiče a spolujezdce. A cena? Ta je extrémní, za tohoto krasavce, který pobývá na Slovensku dáte 8 tisíc Eur, to je asi 216 tisíc korun.

Tohle není zánovní nebo skoro nové auto, to je vůz ve stavu, ve kterém v roce 1985 vyjel z AZNP, tehdejší Škody Auto. Jde o model 105 S, což bohužel není něco jako Porsche 911 Carrera S, ale naprosto základní specifikace ve své době nejlevnějšího modelu české automobilky. Oholená na kost je v něm veškerá myslitelná výbava, a tak v něm nejsou ani madla dveří, hlavové opěrky, navinovací bezpečnostní pásy nebo tehdy jinak už běžná přístrojová deska s několika samostatnými „budíky”.

To je ale v tomto případě druhotné, klíčový je stav, který je jedním slovem fantastický. Podívejte se sami na přiložené fotky, tato „stopětka” poznala svět tak málo, že má na čelním skle ještě původní nálepku se schématem kulisy řazení. Kdo zažil osmdesátá léta, ví, že tohle na škodovkách vydrželo v takto bílé barvě zvenčí a žluté zevnitř rok, maximálně dva, stál-li vůz na ulici. Postupem času nálepku zničil sluneční svit, tady se jí ani nedotkl. A to není vše – koukněte se také do zavazadlového prostoru s povinnou výbavou, kabeláž nebo detaily světel. Tady se zastavil čas, na 30 let.

A jak se vůbec stalo, že vůz do dnešních dnů přežil v takovém stavu? Adrian, který nás o všem zpravil, vytáhl příběh, který vypadá jak od věčně se přetvařujících bazaristů, v tomto případě ale snad ani nemůže nebýt pravdivý. Původní majitel vozu zakoupil tuto Škodu 105 S v březnu roku 1985 v Banskej Bystrici a po chvíli ji zamkl v garáži. Co ho k tomu vedlo, nevíme, možná si ji šetřil na pozdější léta, kterých se nedožil. Na každý pád se stalo, že už se svým vozem nikdy nevyjel a nikdo z jeho okolí o něj léta nejevil zájem. A tak přesně v té samé garáži vydržel 30 let až do letoška, kdy jej tam právě Adrian objevil.

„Stopětka” pochopitelně byla pod vrstvou prachu, a tak na první pohled nebylo zřejmé, o jaký klenot se jedná. Po úklidu garáže a vytlačení vozu na světlo světa se ale rychle ukázalo, že auto vypadá, jako by o den dříve sjelo z výrobní linky – na tachometru mělo pouhých 792 kilometrů. Škoda 105 tak putovala do Adrianovy garáže, kde ji vyměnil olej a všechny další náplně, vyčistil svíčky, karburátor i palivový systém a odvzdušnili brzdy i spojku. Akumulátor to chtělo nový, poté ale vůz hned na druhý pokus naskočil. Po 30 letech. A prý jezdí jako nový, čemuž lze docela dobře věřit…

Adrian dodává, že takový kus už se najde leda v muzeu a z již zmiňovaných fotek můžete posoudit, že to není přehnané přesvědčení, i když dnes má tato 105 S najeto „už” 817 km. Gratulujeme k úžasnému nálezu a děkujeme Adrianovi, že se o něj s námi podělil – něco takového se dnes už opravdu nevidí. A pokud byste i vy náhodou narazili na podobné auto, ozvěte se nám , rádi o něm napíšeme..

.

« »